Wybory prezydenckie 2020. Druga tura wyborów prezydenckich [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: shutterstock Wybory prezydenckie 2020. Druga tura wyborów prezydenckich [RELACJA NA ŻYWO]

WYBORY 2020. Sobota: Ponad 150 przypadków POGWAŁCENIA ciszy wyborczej

2020-07-11 22:27

Wybory 2020. Kampania trwała wiele tygodni, podnosząc poziom sporu politycznego do temperatury wrzenia. Emocje kipią także w sobotę, czyli ostatni dzień przed wyborami. Dziś od północy obowiązuje już cisza wyborcza, ale... w całej Polsce i tak była łamana. Policja – tylko do sobotniego wieczora – odnotowała ponad 150 takich przypadków!

W sobotę i w niedzielę (do godz. 21.00) obowiązuje cisza wyborcza: nie wolno już agitować, namawiać, zachęcać, wieszać plakatów, ani... zrywać tych powieszonych. Niektórzy jednak nie mogą się powstrzymać. Jutro wybory 2020, a dziś przez cały dzień i w całym kraju policja odnotowuje dziesiątki przykładów łamania ciszy wyborczej.

Co to jest cisza wyborcza? Komunikat PKW

Do godz. 14.00 w Polsce odnotowano ponad 130 przypadków łamania ciszy wyborczej. Do godz. 19.00 było ich już 150. Ile będzie do rana? Tego dowiemy się dopiero w niedzielę. Wówczas też może (niestety) dochodzić do takich sytuacji.

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że przypadki łamania ciszy wyborczej powinniśmy zgłaszać na policję, która będzie wówczas interweniować.

Cisza wyborcza. Co jest zabronione?

W dniu wyborów i dzień wcześniej nie wolno organizować manifestacji i przemówień politycznych czy rozdawać ulotek. Podobnie jest z wieszaniem lub... zrywaniem plakatów kandydatów.

W sobotę przypadki łamania ciszy wyborczej odnotowano m.in. w Białymstoku, Rzeszowie i Szczecinie – podała w sobotę Komenda Główna Policji. Mundurowi przypominają też, że za złamanie ciszy wyborczej może grozić grzywna od 20 do 5 tys. zł.