Wybory na szefa PO. Wiemy kto wygrał, nie będzie II Tury! [RELACJA NA ŻYWO]

2020-01-25 19:44 md, mmb
Rada Krajowa Platforma Obywatelska
Autor: Piotr Grzybowski Rada Krajowa Platforma Obywatelska

Wybory na szefa PO 2020. Dziś ponad 9 tys. członków Platformy Obywatelskiej wybierze przewodniczącego swojej partii. Kandydatów jest czterech: Borys Budka, Tomasz Siemoniak, Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Głosować można w godzinach 10:00 – 18:00. Na se.pl relacjonujemy to wydarzenie minuta po minucie. Aby odświeżyć wciśnij F9.

Wybory przewodniczącego PO organizowane są już po raz trzeci. W pierwszych - w roku 2013 został wybrany Donald Tusk. Trzy lata później (w 2016) to stanowisko przejął Grzegorz Schetyna. Do udziału w głosowaniu uprawnionych jest około 9,4 tysiąca członków PO. Kandydaci to: szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka, obecny wiceszef PO Tomasz Siemoniak, senator Bogdan Zdrojewski oraz poseł KO Bartłomiej Sienkiewicz. Z kandydowania wycofali się posłanka Joanna Mucha i europoseł Bartosz Arłukowicz. Oboje poparli Budkę. Obecny lider ugrupowania – Grzegorz Schetyna nie zadeklarował że będzie ubiegł się o reelekcję. Kto wygra wybory w PO? Kiedy poznamy wyniki? Zobaczcie naszą relację: 

 

19:36 Borys Budka został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Nieoficjalnie mówi się, że polityk zdobył około 80 proc. głosów

19:23 Czekamy na podanie nieoficjalnych wyników

18.47 W wyborach szefa PO wziął udział Donald Tusk. Polityk zdradził na kogo zastosował

[WYBORY NA SZEFA PO. NA KOGO ZAGŁOSOWAŁ DONALD TUSK? ZOBACZ!]

18.00 ZAKOŃCZYŁY SIĘ WYBORY NA SZEFA PO! Czekamy na pierwsze wyniki i komentarze

17:50 W jednym z lokali wyborczych doszło do incydentu. Nie pozwolono oddać głosu Julii Piterze.

[Więcej o tym incydencie można przeczytaj TUTAJ]

17.00 Przypomnijmy, że wybory na szefa PO kończą się dzisiaj o 18. Pozostała ostatnia godzina głosowania

16:35 "Nieoficjalne wyniki wyborów mają być znane już w sobotę wieczorem, około godz. 21" - przekazał portal Interia.pl

16:00 Przypomnijmy, że w wyborach na przewodniczącego PO nie obowiązuje cisza wyborcza. Niektórzy oddający głosy otwarcie mówią, kogo poparli.

15:55 Swój głos w wyborach na szefa PO oddał też prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

 

14:45 Kiedy poznamy rezultat wyborów na przewodniczącego PO? Nieoficjalne wyniki głosowania mają być znane w sobotę wieczorem. Oficjalnie o tym kto zostanie nowym szefem PO dowiemy się jednak dopiero we wtorek rano.

13.04 - Jestem przekonana, że kandydat, który wygra te wybory poprowadzi Platformę do zwycięstwa. Te wybory dla PO są bardzo ważne - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska - powiedziała wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa Błońska po oddaniu głosu. 

 

12.07 Frekwencja będzie wysoka. Dla przykładu w Gliwicach większość uprawnionych już zagłosowała 

11.46 Na temat głosowania w PO wypowiedział się wicepremier Jarosław Gowin. - Faworytem jest Borys Budka. Natomiast widać wyraźnie, że w Platformie trwa kryzys przywództwa, dlatego że Budka jest emanacją grupy polityków, którzy mają skłonność do przesuwania partii w lewo. W szeregach liderów Platformy nie widać dzisiaj postaci porównywalnej nie tylko z Donaldem Tuskiem, ale porównywalnej nawet z Grzegorzem Schetyną. Jeśli wygra Borys Budka, to będzie kierownictwo zbiorowe, to nie będzie partia jednego wyrazistego lidera - stwierdził w radiu RMF FM Gowin. 

11.14 Wyniki wyborów poznamy już w sobotę wieczorem. Oficjalnie zostaną umieszczone na stronie internetowej PO we wtorek. Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie 50 proc poparcia, to 8 lutego odbędzie się druga tura z udziałem kandydatów którzy otrzymali dwa najlepsze wyniki. 

10.46 Mimo, że kandydatów jest czterech, to na katach widnieje 5 nazwisk. Ostatnią osobą jest Joanna Mucha, która zrezygnowała. Głos oddany na tę kandydatkę będzie nieważny 

10.31 Przed chwilą w lokalu wyborczym w stolicy swój głos oddali wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Nie wiadomo jednak na kogo głosowali.

10.23 Podczas wyborów na szefa partii nie obowiązuje cisza wyborcza. Jako jedna z pierwszych osób swój głos oddał Robert Tyszkiewicz, który nie kryje, że poparł Tomasza Siemoniaka 

10.00 Rozpoczęło się głosowanie. Lokale wyborcze znajdują się w największych miastach w Polsce. - Czas na nową drużynę i nową energię! Stwórzmy zespół, który będzie wygrywał wybory! - czytamy na twitterowym profilu Platformy Obywatelskiej.

Najnowsze