Wybory 2020: Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze. Co trzeba zrobić?

i

Autor: Amadeusz Calik Wybory 2020: Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze. Co trzeba zrobić?

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne w drugiej turze. Jak głosować?

2020-07-07 11:49

Dziś mija termin zgłoszenia woli głosowania korespondencyjnego dla osób z kwarantanny. - Jeśli ktoś zostanie objęty nią później, to do piątku jest szansa na głosowanie korespondencyjne - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

We wtorek upływa termin zgłoszeń zamiaru głosowania korespondencyjnego. To jedyna forma, w której osoby z kwarantanny mogą oddać głos podczas drugiej tury wyborów, w niedzielę 12 lipca. Osoby, które później niż we wtorek zostaną objęte kwarantanną, będą mogły jeszcze do piątku, w godzinach pracy urzędu, taką chęć głosowania korespondencyjnego zgłosić. - Do piątku najpóźniej otrzymywały będą pakiety wyborcze bezpośrednio do domu. Od razu będą musiały zagłosować i oddać swoją kopertę zwrotną przedstawicielowi operatora lub urzędu - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Jakie są ogólne zasady głosowania w wyborach prezydenckich? Jeśli wyborca dopisał się do spisu wyborców w innej gminie niż mieszka, to w owym spisie będzie widniał również w II turze. - Jeśli dopisałeś się przed I turą do spisu wyborców, to w tym samym spisie będziesz w czasie II tury wyborów, czyli 12 lipca - powiedziała. Osoby, które dopisały się już przed poprzednią turą wyborów do spisu wyborców, jeśli w tej chwili chciałyby gdzieś indziej zagłosować, to muszą w gminie, w której dopisały się do spisu wyborców, takie zaświadczenie pobrać, by móc zagłosować gdzieś indziej. Zaświadczenie można odebrać osobiście lub upoważnić kogoś do odebrania go w naszym imieniu. Po otrzymaniu takiego zaświadczenia wyborca zostaje wykreślony ze spisu wyborców i w ogóle nie funkcjonuje w żadnym spisie. Z takim zaświadczeniem wyborca może głosować wszędzie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Osoby, które już przed I turą wyborów zgłosiły zamiar głosowania korespondencyjnego również w II turze mogą z niego automatycznie skorzystać.

Obwodowe komisje wyborcze przygotowane są też na nagłą sytuację, gdyby okazało się, że u któregoś z członków komisji wykryto zakażenie koronawirusem, a wyniki badań pozostałych członków na obecność wirusa nie będą znane. W takim przypadku komisarz powołuje inny skład komisji z osób znajdujących się na liście rezerwowej. W drugiej turze wyborów prezydenckich 12 lipca kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się ze wspieranym przez Zjednoczoną Prawicę urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą. Na Trzaskowskiego głosowało w pierwszej turze wyborów 30,46 proc. Polaków, na Dudę - 43,5 proc.

Wybory inne niż wszystkie. Reżim sanitarny na wyborach prezydenckich