Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. Do kiedy potrwa?

2019-02-15 10:50 Paula

Na sobotę zaplanowano pogrzeb byłego premiera Jana Olszewskiego. W związku z tym prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o tym, by w całej Polsce obowiązywała żałoba narodowa po śmierci Olszewskiego. Do kiedy obowiązuje żałoba narodowa?

Decyzję o ustanowieniu żałoby narodowej podjął prezydent Andrzej Duda. Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego rozpoczęła się o północy z czwartku na piątek i potrwa do dnia pogrzebu byłego premiera, czyli do soboty. Żałoba narodowa zakończy się 16 lutego o godzinie 19.00. W czasie trwania żałoby narodowej flagi państwowe są opuszczane do połowy masztu i przepasane kirem żałobnym, odwołane są imprezy masowe, koncerty, zabawy, a także imprezy sportowe. Muzyczne stacje radiowe i telewizyjne zmieniają program i nadają stonowane piosenki. Bywa, że zmienia się także program w telewizji. Zapisy dotyczące żałoby narodowej są zawarte w ustawie o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. A wprowadza ją prezydent na podstawie rozporządzenia. 

Były premier Jan Olszewski zmarł w wieku 89 lat 7 lutego w późnych godzinach wieczornych. Pogrzeb Olszewskiego odbędzie się w sobotę 16 lutego, polityk zostanie pochowany na Powązkach Wojskowych, a pogrzeb będzie miał charakter państwowy. 

Najnowsze