Tusk szykuje gigantyczną manifestację anty-PiS w Warszawie. Podał date i godzinę

2021-10-07 21:41
Donald Tusk
Autor: Marcin Gadomski/Super Express

Wybrane przepisy Traktatu o UE są niezgodnie z Konstytucją – ogłosił dziś Trybunał Konstytucyjny, który badał wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczący zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Głos w sprawie wyroku zabrał Donald Tusk.

Trybunał Konstytucyjny już parokrotnie zajmował się wnioskiem premiera o stwierdzenie wyższości prawa polskiego nad prawem Unii Europejskiej. W tym tygodniu zapadł wyrok, w którym prezes TK Julia Przyłębska orzekła, że zakwestionowane przez Mateusza Morawieckiego zapisy traktatu są niezgodne z Konstytucją. Chodziło o kwestie kontroli przez sądy prawidłowości procesu powoływania sędziów.

Trybunał Konstytucyjny ogłasza wyrok ws. prawa unijnego. Wszystko jasne

Express Biedrzyckiej - Tomasz Siemoniak: Powrót Tuska imponujący, ale ryzykowny

Politycy opozycji ogłosili, że PiS głosem sędziów TK wyprowadza nas z Unii. Lider PO Donald Tusk długo milczał po wyroku, aż do niedawna. A gdy zabrał głos na Twitterze, to nie ustosunkował się wcale do decyzji sędziów TK, tylko… wezwał ludzi do wyjścia na ulice Warszawy.

Jarosław Kaczyński: Polska w stanie wojny. Zapowiada budowę zapory

– Wzywam wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej, w niedzielę na Płac Zamkowy w Warszawie, godzina 18. Tylko razem możemy ich zatrzymać – napisał Tusk. Jego wpis odnotowuje rekordy popularności. 30 minut po jego zamieszczeniu miał 1500 udostępnień.

Sonda
Czy podzielasz zdanie prezes TK o niezgodności Traktatu UE z polską Konstytucją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE