Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA, nie żyje. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku

i

Autor: MARIUSZ GRZELAK / SUPER EXPRESS Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA, nie żyje. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku

Nie żyje Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA. "Wielka przyjaciółka Polski, uwielbiała broszki"

2022-03-23 20:17

Madeleine Albright nie żyje. Była sekretarz stanu USA zmarła w wieku 85 lat. Mało kto wie, że jej właściwe nazwisko to Marie Jana Korbelová. Zapisała się w historii jako amerykańska dyplomatka i polityczka czeskiego pochodzenia, 64. sekretarz stanu. Została nominowana przez prezydenta Billa Clintona 5 grudnia 1996 na stanowisko sekretarza stanu. Oficjalnie objęła urząd 23 stycznia 1997 roku. Albright była pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Madeleine Albright nie żyje. Była pierwszą kobietą w USA na stanowisku sekretarza stanu

Madeleine Albright urodziła się 15 maja 1937 w Pradze-Smíchov w rodzinie czechosłowackich Żydów. Jest córką czechosłowackiego dyplomaty Josefa Korbela i Anny Spiegel. Rodzina wyemigrowała do USA. Po ukończeniu Wellesley College ze specjalnością w dziedzinie nauk politycznych, rozpoczęła studia w Szkole Wyższych Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Uzyskała również certyfikat w Instytucie Rosyjskim na Columbia University oraz tytuł magistra i doktora prawa publicznego i rządowego również na Columbia University. Była studentką Zbigniewa Brzezińskiego.

Jak wyglądała droga polityczna Madeleine Albright? Od 1978 do 1981, Albright była członkiem Narodowej Rady Bezpieczeństwa, gdzie jako pracowniczka Białego Domu odpowiedzialna była za politykę zagraniczną[3]. W 1976 została szefem doradców prawnych senatora Edmunda Muskie. Zanim została sekretarzem stanu, Albright sprawowała funkcję członka gabinetu prezydenta Billa Clintona. 23 stycznia 1997 roku została sekretarzem stanu.

Madeleine Albright znana jest ze swoich broszek, które zakłada odpowiednio do wszelkiego rodzaju okazji. W czasie uroczystości związanych z marynarką amerykańską (US Navy), miała założoną broszkę w kształcie kotwicy, natomiast w czasie spotkania z Saddamem Husajnem – w kształcie węża.

Madeleine Albright 13 lipca 2009 roku odznaczona została Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej[14], zaś w maju 2012 – Prezydenckim Medalem Wolności.

Express Biedrzyckiej - Grzegorz Schetyna: Im silniejsze NATO, tym mniejsza ochota Putina na konflikt

Warto dodać, że Albright była sekretarzem stanu USA w momencie, kiedy Polska wchodziła do NATO w 1999 roku. Była wielką przyjaciółką Polski. "Powinniśmy być bardzo wdzięczni Madeleine Albright. Polska jest teraz w NATO, także dzięki jej nieustępliwej determinacji. Co za smutny dzień" - napisał w środę na Twitterze ambasador RP w USA Marek Magierowski.

Sonda
Która kobieta powinna znaleźć się na banknocie?