Zobacz, czy zwolnią cię z ZUS! Rząd wprowadza tarczę antykryzysową

2020-03-28 6:00 KS, Domin
Mateusz Morawiecki
Autor: Screen z TT KPRM

Trzy miesiące zwolnienia z ZUS bez utraty ubezpieczenia i dopłaty do pensji! W czasie szalejącego koronawirusa i jego gigantycznych skutków dla przedsiębiorców, rząd wprowadza tarczę antykryzysową, która ochroni Polaków!

- Jest ważne, aby przyjąć tarczę antykryzysową niemal natychmiast. Każdy dzień zwłoki oznacza dziesiątki tysięcy bezrobotnych. Zaproponowaliśmy rozwiązania, które mają temu przeciwdziałać! – mówił wczoraj w Sejmie premier Mateusz Morawiecki (52 l.) przedstawiając niektóre założenia tarczy antykryzysowej. Jednym z jej filarów będzie to, że państwo przejmie na trzy miesiące (od marca do maja) opłacanie składek na ZUS za mikrofirmy (zatrudniające do 9 osób), zleceniobiorców i samozatrudnionych. W przypadku tych ostatnich ich przychód w marcu nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli 15.681 zł. Zwolnienie z ZUS ma kosztować budżet państwa 14 mld zł. Wszystkie mikrofirmy i jednoosobowe firmy muszą być zarejestrowane przed 1 lutego 2020 r., aby uniknąć płacenia składek. Dodatkowo samozatrudnionym i zatrudnionym na umowie zlecenie i o dzieło będzie przysługiwała dopłata do pensji w kwocie 2080 zł.
Z tarczy antykryzysowej cieszą się już mali przedsiębiorcy. - Dobrze, że rząd pomoże nam przez trzy miesiące płacić składki na ZUS, bo ja nie dałabym teraz rady tego robić. Wszystko przez to, że mam bardzo mało zamówień, bo jest kryzys. Choć to chwilowa pomoc rządu, to jest teraz bardzo potrzebna i mam nadzieję, że będzie przedłużona o kolejne kilka miesięcy aż skutki koronawirusa ustaną – mówi nam Marta Wesołowska ( 29 l.), która zajmuje się wypiekiem ciast na zamówienie.

Super Raport - odc. 6. Goście: Budka, Rotkiel

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.