AFERA JAJECZNA. Firma z Wielkopolski PODRABIAŁA SUSZ JAJECZNY. Proszek może być RAKOTWÓRCZY. SUSZ JAJECZNY - co to jest?

2012-03-08 11:25 Ag

Ledwo zdążyła ucichnąć afera solna, a już mamy do czynienia z nową aferą w branży spożywczej. Jedna z firm pod Kaliszem w Wielkopolsce podrabiała susz jajeczny. Susz jajeczny, który jest do produkcji makaronów, wędlin, ale także ciast i pieczywa zawierał śladowe ilości jajek. Producent dosypywał do niego za to dużo suszu rybnego z dodatkiem wapnia i kurkumy. Produkt może być rakotwórczy. 56-letni właściciel firmy, która wysyłała podrabiany susz jajeczny na eksport został już aresztowany. Co to jest susz jajeczny?

Afera z podrabianym suszem jajecznym z Wielkopolski! Jak podaje radio RMF FM jedno z przedsiębiorstw pod Kaliszem do suszu jajecznego dosypywało juże ilości suszu rybnego z dodatkiem wapnia i kurkumy. Czy taki susz jajeczny jest szkodliwy dla zdrowia i życia ludzi? Niewykluczone, że substancje zawarte w suszu jajecznym mogą być rakotwórcze, ale to potwierdzą dopiero szczegółowe badania labolaboratoryjne.

Na razie wiadomo tylko tyle, że taki susz jajeczny był sprzedawany nie tylko do różnych firm na terenie Polski, ale także za granicę. 56-letni właściciel przedsiębiorstwa, które podrabiało susz jajeczny został już aresztowany. Reporterzy RMF FM donoszą jednak, że produkcja w zakładzie trwała nawet po  zamknięciu fabryki i aresztowaniu jej właściciela.

W jakich produktach może być susz jajeczny?

W susz jajeczny zaopatrują się producenci makaronów, wyborów cukierniczych, ale także piekarnie i firmy produkujące wędliny.

Susz żółtkowy solony dodaje się do wyrobu majonezu. Susz żółtkowy konserwowany cukrem używany jest do wyrobu ciast. Susz białka stosuje się też do >wyrobów farmaceutycznych.

SUSZ JAJECZNY - co to jest?

Susz jajeczny to produkt w formie proszku, który zastępuje jajko. Jest praktyczny, bo dłuższą datę przydatności do spożycia. Susz jajeczny wytwarza się z jajek, które trzeba umieścić w ogromnej komorze suszarniczej ze stożkowym dnem. Podczas produkcji ważna jest szczegółowa kontrola etapów suszenia, czyli sprawdzanie, czy ilość wody i cząsteczek stałych w przetworzonym proszku jest odpowiednia.

Trzeba też sprawdzać czy przetwarzany produkt ma odpowiednią gęstość, kolor. Suszenie odbywa się za pomocą gorącego powietrza.