Choinka

i

Autor: Shutterstock

Święta 2022

Choinka - naturalna czy sztuczna

2022-12-16 0:00 Materiał sponsorowany

Na to odwieczne pytanie, które pada przed Bożym Narodzeniem, odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście naturalna! Żywa choinka dodaje magii i wprawia w wyjątkowy świąteczny klimat. Jej zapach jest niepowtarzalny. Bez tej woni nie ma prawdziwych świąt.

Naturalna choinka jest w 100 proc. ekologiczna, bo to surowiec całkowicie odnawialny. Leśnicy hodują drzewka na specjalnych plantacjach lub w miejscach, w których nie może rosnąć las, np. pod liniami wysokiego napięcia. Na tych ostatnich, ze względów bezpieczeństwa, wysokość drzewek nie może przekroczyć 4-5 metrów. Zatem bez względu na to czy zostaną sprzedane i tak w najbliższych latach trzeba je wyciąć. Żywe drzewka są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, przetwarza się je na nawóz organiczny.

Sztuczne choinki miały być wspaniałą alternatywą do prawdziwych drzewek (podobno na potęgę wyrzynanych w polskich lasach, a następnie lądujących na śmietniku). Jednak ilość substancji toksycznych emitowanych do atmosfery podczas wytworzenia lub utylizacji sztucznego drzewka jest zatrważająca. Przeciętniej wielkości drzewko zbudowane jest z 1,5 kg żelaza, 0,7 kg polietylenu i pół kilograma PCV, a przy jego wytwarzaniu trzeba wyemitować do atmosfery 10 kg dwutlenku węgla! Do tego dochodzą jeszcze emisje nieprzyjaznych środowisku wyziewów substancji chemicznych wytworzonych w procesie produkcji. Przy transporcie docelowym emituje się kolejne 3-9 kg dwutlenku węgla. Sztuczna choinka, gdy już po latach użytkowania trafi a na śmietnik, rozkłada się w środowisku nawet do 400 lat! Przez ten okres leśnicy zdążyliby wyhodować kolejne cztery pokolenia lasu, który jest rezerwuarem dwutlenku węgla oraz emiterem niezbędnego do życia tlenu.

Choinka - naturalna czy sztuczna

i

Autor: Shutterstock

– Zatem nie ma wątpliwości, że choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem! – zapewnia Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. By świąteczne drzewko jak najdłużej ozdabiało dom, należy je odizolować od źródeł ciepła (grzejnik, kominek). Popularnością cieszą się także ostatnio stojaki z pojemnikiem na wodę, które na pewno przedłużą świeżość bożenarodzeniowego drzewka. Przed wstawieniem do domu warto przez kilka dni hartować choinkę na balkonie, w garażu czy piwnicy. W domu też możemy przedłużyć jej życie. Trzeba drzewko regularnie podlewać i nie wieszać na nim zbyt wielu ozdób.

lasy panstwowe

i

Autor: Materiał prasowy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki