Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego

2015-02-25 3:00

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pomocy państwa przy zakupie niezbędnego sprzętu rehabilitacyjnego lub ortopedycznego. Wprawdzie rzadko refundacja w całości pokrywa koszt zakupu i przysługuje zwykle raz na kilka lat, jednak pozwala na zmniejszenie tych wydatków i ułatwia powrót do zdrowia.

Zasady refundacji wyrobów medycznych reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 grudnia 2013 r. Załącznik do rozporządzenia zawiera szczegółowy wykaz refundowanych wyrobów medycznych oraz ustala kryteria ich przyznawania oraz wysokość twego udziału własnego. Poza tym dokładnie określa, jak często możesz taki wyrób otrzymać, jaki jest okres jego użytkowania i na jakie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia możesz liczyć. Na tej podstawie bezpłatnie lub za częściową odpłatnością możesz dostać m.in.: aparaty ortopedyczne, gorsety, protezy kończyn, ortezy, obuwie ortopedyczne, kule, laski, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, aparaty słuchowe, cewniki, inhalatory, okulary, peruki, pieluchomajtki i inne.

Najpierw zlecenie, potem potwierdzenie w NFZ

Wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia na zakup sprzętu ortopedycznego lub rehabilitacyjnego możesz uzyskać pod warunkiem przedstawienia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, które wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (np. na pomoce optyczne dla niedowidzących - okulista, aparat słuchowy - laryngolog, pieluchomajtki - urolog, chirurg, neurolog, lekarz POZ). Uzyskanie zlecenia od lekarza nie wystarczy. Aby NFZ zrefundował ci zakup sprzętu, musisz jeszcze potwierdzić zlecenie w oddziale NFZ, na terenie którego jesteś zameldowany. Z potwierdzonym zleceniem udajesz się do wybranego przez ciebie sklepu medycznego, punktu ortopedycznego, zakładu optycznego, punktu protetyki słuchu czy apteki na terenie całego kraju (warunek - placówka musi mieć podpisaną umowę z NFZ), żeby otrzymać potrzebny sprzęt.

Jakie dofinansowanie

Gdy nie masz wystarczającej kwoty, by wpłacić udział własny, lub cena zakupu sprzętu jest wyższa niż limit wyznaczony przez NFZ, możesz starać się o dodatkowe wsparcie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będących w dyspozycji powiatów. Żeby dostać dofinansowanie, trzeba złożyć pisemny wniosek w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub miejskim ośrodku pomocy społecznej. Musisz jednak spełnić określone warunki - średni miesięczny dochód z ostatnich trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku nie może przekraczać:

* 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,

* 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku osoby samotnej.

Dofinansowanie do sprzętu ortopedycznego wynosi:

* do 100 proc. udziału własnego w ustalonym przez NFZ limicie ceny, jeśli wymagany jest wkład własny;

* do 150 proc. sumy kwoty limitu na dany sprzęt wyznaczonego przez NFZ oraz wymaganego udziału własnego, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit

Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego wynosi:

* do 60 proc. wartości sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia - aby otrzymać takie wsparcie, potrzebna jest opinia lekarza o konieczności stosowania danego sprzętu w warunkach domowych.

Zobacz: Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS

Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki