EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014 - CKE: ZASADY, jak przebiega egzamin gimnazjalny? Poznaj procedury krok po kroku

2014-04-10 13:11

Już niebawem nadejdzie dzień, w którym gimnazjaliści napiszą egzamin gimnazjalny. Zdecyduje on o ich dalszych szkołach, losach słowem o przyszłość. Nie wiesz jak wygląda egzamin gimnazjalny krok po kroku? Super Express przypomina procedury CKE!

Pierwszym egzaminem, do którego zasiądą gimnazjaliści już 23 kwietnia będzie egzamin z części humanistycznej tzn. test obejmujący zakres materiałów z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie.

Dzień później, czyli 24 kwietnia uczniowie napiszą egzamin z części matematyczno-przyrodniczej, czyli z zakresu matematyki, chemii, biologii, fizyki oraz geografii.

Trzeci dzień egzaminów gimnazjalnych to 25 kwietnia. Gimnazjaliści, uczniowie III klas będą zdawać egzamin z języka obcego nowożytnego.

Jak wygląda egzamin gimnazjalny? Przebieg egzaminu:

1. O wyznaczonej godzinie egzaminu, czyli punktualnie o 9.00 uczniowie zdający egzamin gimnazjalny wchodzą do sali, w której będą zdawać test. Jednak nie zajmują miejsc na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”, ani nie wchodzą do sali wszyscy razem, jednocześnie. Do sali uczniowie wchodzą kolejno według alfabetycznej listy nazwisk. Przy wejściu jest sprawdzana ich tożsamość, czyli uczeń musi mieć ze sobą tego dnia legitymację szkolną. Jeśli ktoś zapomni legitymacji to wtedy wychowawca lub inny nauczyciel potwierdza, że np. Jan Kowalski to Jan Kowalski.

2. Uczniowie zajmują wyznaczone miejsca. Do sali mogą wnieść ze sobą jedynie przedmioty potrzebne na egzaminie, czyli na egzaminie z części humanistycznej i języka obcego: długopis lub pióro koniecznie z czarnym tuszem, a na część matematyczno-przyrodniczą dodatkowo: ołówek do rysowania (ni można nim pisać), linijkę, gumkę, ekierkę, kątomierz, cyrkiel. Wykluczone jest używanie kalkulatora!

3. Gdy uczniom zostaną rozdane arkusze egzaminacyjne przewodniczący komisji prosi o sprawdzenie ich kompletności, czy zawierają wszystkie strony, czy są one dobrze ponumerowane etc.

4. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przypomina uczniom, choć powinni o tym pamiętać, jak właściwie kodować odpowiedzi, by nie było problemu, że np. ktoś zaznaczał odpowiedzi w arkuszu, a nie na przeznaczonej do tego karcie.

5. I najważniejsze: uczeń powinien przeczytać dokładnie instrukcję obsługi arkusza z pytaniami, bo wiadomo że stres robi swoje i o pomyłkę łatwo!

Zobacz: Kiedy jest egzamin gimnazjalny? Zobacz terminarz EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH 2014

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki