Otyłość u dzieci przeraża całkiem nowe zdjęcie

i

Autor: Shutterstock

Otyłość u dzieci przeraża

Epidemia nadwagi i otyłości wśród najmłodszych

2022-10-03 0:05

Polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie – już co piąte z nich ma kłopot z nadwagą lub choruje na otyłość. Wszystkie te dzieci są zagrożone cukrzycą typu 2 – nieuleczalną chorobą z bardzo groźnymi powikłaniami. Naukę zdrowych nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej należy rozpoczynać od najmłodszych lat, zwłaszcza w szkołach – wynika z raportu otwarcia polskiej wersji programu Cities Changing Diabetes (CCD).

Otyłość u dzieci przeraża

i

Autor: Materiały prasowe

W 2019 roku Polska, jako pierwszy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, dołączyła do światowego programu Cities Changing Diabetes (CCD), którego celem jest zatrzymanie galopującej epidemii cukrzycy typu 2.

Idea programu polega na opracowaniu dla ośrodków miejskich w każdym z państw w nim uczestniczących osobnej strategii działań, uwzględniającej ich specyfikę. Cel jest jednak zawsze ten sam: zahamowanie niebezpiecznego trendu przyrostu masy ciała ich mieszkańców, a w przyszłości – jego odwrócenie – mówi dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, kierownik projektu CCD wPolsce. – Zdecydowaliśmy się skoncentrować działania na środowisku polskich szkół. Przeciętnie uczniowie spędzają w nich 41 godzin tygodniowo ito właśnie wtedy kształtują swoje postawy prozdrowotne – tłumaczy dr Gałązka-Sobotka.

Otyłość u dzieci przeraża

i

Autor: Materiały prasowe

Młodzi zagrożeni cukrzycą

Skala problemu przeraża – jak wynika z raportu, z nadwagą i otyłością zmaga się niemal 30 proc. ośmiolatków i około 20 proc. dzieci i młodzieży w wieku 10–16 lat. Istnieje poważne ryzyko, że wkraczając w dorosłość, dołączą do ponad 2,5 mln osób cierpiących na cukrzycę (co 12. dorosły Polak). Eksperci przypominają, że nie ma żadnej innej przewlekłej choroby o tak znaczącej liczbie powikłań i zaburzeń. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. rośnie wraz ze wzrostem masy ciała.

Niestety, polski nastolatek spędza biernie przed komputerem średnio 12 godzin dziennie, a tylko 17 proc. nastolatków jest umiarkowanie aktywnych fizycznie. Co więcej, 40 proc. młodzieży w wieku 10–17 lat regularnie dosładza potrawy i napoje, a tylko jeden na trzech nastolatków je warzywa i owoce w zalecanej ilości. Co piąty nastolatek ma już za sobą doświadczenie diet odchudzających. 20 proc. siódmoklasistów przychodzi na pierwszą lekcję bez śniadania. A dokładniej przyjeżdża, gdyż 61 proc. uczniów klas II i 43 proc. uczniów klas VII dociera do szkoły w sposób zmotoryzowany.

Warszawa i Kraków już pracują

Nie wystarczy więc usunąć ze sklepików szkolnych niezdrowych słodyczy – należy zastanowić się nad wprowadzeniem nowego przedmiotu „Wiedza o zdrowiu” oraz nad sposobami na ciągłą edukację rodziców.

W realizację postulatów zawartych w raporcie zaangażowały się już dwa największe miasta w Polsce – Warszawa i Kraków. Władze obu miast koncentrują się na przygotowywaniu nowych projektów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zahamowanie epidemii otyłości i cukrzycy wśród ich najmłodszych mieszkańców.

CAŁY RAPORT PONIŻEJ – KLIKNIJ I PRZECZYTAJ:

Nasi Partnerzy polecają