policja, utonięcie, straż pożarna nad wodą

i

Autor: Łukasz Solski Zdjęcie ilustracyjne/East News

Fala utonięć w Polsce. PRZERAŻAJĄCA liczba ofiar w majowym podsumowaniu MSWiA

2018-06-01 13:11

Pogoda w maju sprzyjała wypoczynkowi nad wodą. Niestety, dla wielu osób skończyło się to tragicznie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało szokujące dane dotyczące utonięć w zeszłym miesiącu. Wynika z niego, że z powodu utonięcia w całym kraju życie straciły aż 62 osoby. Według policji przyczyną większości wypadków nad wodą są m.in. brawura, alkohol oraz nieznajomość kąpielisk.

MSWiA, powołując się na statystyki policji, przedstawiło przy okazji kompleksowe dane dotyczące trzech ostatnich lat. Wykazały one, że w tym czasie w Polsce utonęły 1524 osoby. Najwięcej utonięć zanotowano w 2015 roku - 571, rok później - 504, a w 2017 roku utonęło 449 osób.

W swoim raporcie resort Joachima Brudzińskiego zaapelował: - Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności, ale także nie mają dostatecznej wiedzy o możliwych zagrożeniach i bagatelizują je. Przyczyny tragedii to także brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Aby poprawić bezpieczeństwo nad woją Komenda Główna POlicji zapowiedziała już kolejną edycję akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą". Jak napisano w oficjalnym komunikacie ją zapowiadającym: - Akcja realizowana będzie do września 2018 r. na terenie całego kraju. Działania zintensyfikowane będą w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Tradycyjnie policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa. Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m.in. następujące zagrożenia: informacje o zaobserwowanych tzw. »dzikich kąpieliskach«, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych oraz przypadki utonięć.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki