Choroba dziecka zmienia życie całej rodziny

i

Autor: Materiały prasowe

Choroba dziecka zmienia życie całej rodziny

Fundacja Ronalda McDonalda wspiera nie tylko małych pacjentów

2022-12-02 0:05

Choroba i hospitalizacja dziecka wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Wymaga od rodziców przemodelowania dotychczasowego funkcjonowania – absencji w pracy, codziennych dojazdów do placówki medycznej, zorganizowania opieki dla zdrowych dzieci, nie wspominając już o obciążeniu emocjonalnym. Niemal każdego dnia pokonują wiele kilometrów, by trzymać za rękę swoją pociechę, gdy ta zasypia na szpitalnym łóżku. Czasami śpią na karimacie rozłożonej na podłodze. W takich sytuacjach rodzice stają się bohaterami, tylko że… bohaterowie też muszą gdzieś naładować wewnętrzne baterie.

Na szczęście rodziny hospitalizowanych dzieci nie są pozostawione same sobie. Już od 20 lat Fundacja Ronalda McDonalda realizuje w Polsce misję „Aby rodzina mogła być razem”. W ramach wsparcia dla rodziców i bliskich małych pacjentów powstały dwa Domy Ronalda McDonalda w kraju, w szpitalach pojawiły się rozkładane łóżka dla rodziców, a także Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda do odpoczynku lub zabawy z dzieckiem. Przez cały rok na pokładzie dwóch ambulansów medycznych realizowany jest też Program profilaktycznych, bezpłatnych badań USG: „NIE nowotworom u dzieci”. We wszystkie programy fundacji zaangażowanych jest ponad 1300 wolontariuszy!

Rodzinnie i blisko małego pacjenta

Jest takie miejsce, w którym bez względu na trudności – rodzina może być razem. To taki drugi dom, a właściwie dwa – Dom Ronalda McDonalda w Krakowie i kolejny, który powstał w Warszawie. Są to miejsca, w których rodziny hospitalizowanych dzieci mogą bezpłatnie zamieszkać, jednocześnie będąc blisko małych pacjentów. Domy Ronalda McDonalda są świetnie wyposażone, dzięki czemu goście mogą w nich zrobić pranie, przygotować posiłek, zasnąć w wygodnym łóżku. Po dniu spędzonym w szpitalu rodzice chorego dziecka mogą  w takim Domu odpocząć i znaleźć pokrzepienie w rozmowie z innymi rodzicami.

fundacja

i

Autor: Materiały prasowe

Około 800 łóżek od fundacji

Obecność rodzica w szpitalu zwiększa poczucie bezpieczeństwa i psychologiczny komfort hospitalizowanego dziecka. Bliskość mamy lub taty – co podkreślają zgodnie sami opiekunowie, lekarze i pielęgniarki – korzystnie wpływa na proces leczenia i powrót dziecka do zdrowia. Z myślą o rodzicach chorych dzieci Fundacja Ronalda McDonalda wyposażyła ponad 30 szpitali w Polsce w rozkładane, wygodne i ustawne łóżka. Niemal 800 łóżek pojawiło się w szpitalach m.in. w Warszawie, Łodzi, Koszalinie, Białymstoku, Gdańsku, Suwałkach i Kępnie, we Wrocławiu, w Mrągowie, Olsztynie i Lublinie. Możliwość pozostawania blisko dziecka w godnych warunkach daje rodzicom chorych dzieci siłę, by sprostać wyzwaniom codzienności. Z okazji 20-lecia fundacja przeznaczyła na ten cel 1 proc. podatku za 2021 r. Kolejne szpitale sukcesywnie otrzymują łóżka dla rodziców.

Czym są Pokoje Rodzinne?

Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda to pomieszczenia w szpitalach pediatrycznych dedykowane chorującemu dziecku i jego rodzinie. W tych miejscach można choć na moment zapomnieć o chorobie, odpocząć, miło spędzić czas z innymi dziećmi i rodzicami. Pokoje Rodzinne dają namiastkę domu i przestrzeń do wspólnej zabawy – znajdują się w nich regały z książkami, gry planszowe i zabawki. Dodatkowo wolontariusze fundacji Ronalda McDonalda, osoby ciepłe i niezwykle życzliwe, starają się ciekawie wypełnić czas wolny dzieci. Pierwszy Pokój Rodzinny Ronalda McDonalda w Polsce otwarto w 2009 r. w Centrum Zdrowia Dziecka – tu oprócz odpoczynku istnieje też możliwość zrobienia prania. Kolejne powstały w Dziecięcym Szpitalu Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w 2015 r.

Program „NIE nowotworom u dzieci”

W ramach Programu po całym kraju podróżują Ambulanse fundacji, czyli specjalistyczne, mobilne kliniki z dwoma gabinetami lekarskimi wewnątrz. Gabinety są dostosowane do przeprowadzania bezpłatnych przesiewowych badań USG dzieci w wieku od 9 mies. do 6 lat. Fundacja bada dzieci i edukuje w zakresie profilaktyki nowotworowej. W ciągu 17 lat działania Programu przebadano ponad 80 tys. dzieci w Polsce.

Choroba dziecka zmienia życie całej rodziny

i

Autor: Materiały prasowe

Najpierw Kraków, potem Warszawa

Mając na uwadze trudności, z jakimi zmagają się rodzice hospitalizowanych dzieci, fundacja wybudowała w bliskim sąsiedztwie szpitali dwa Domy Ronalda McDonalda w Polsce. Pierwszy Dom powstał przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Od 2015 r. mieszkało w nim ok. 580 rodzin – to ponad 59 tys. nieodpłatnych noclegów! Najdłuższy pobyt trwał aż 382 dni. Kolejny Dom Ronalda McDonalda fundacja otworzyła w 2021 r. w stolicy – na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, tuż obok Dziecięcego Szpitala Klinicznego. To nowoczesny, przyjazny dla środowiska budynek, w którym oprócz 25 komfortowych apartamentów znajduje się przestrzeń wspólna z kuchnią, jadalnią, salonem rodzinnym, miejscem spotkań i relaksu oraz pralnią. Warszawski Dom Ronalda McDonalda gościł 210 rodzin, a na tym wsparcie się nie kończy. Planowana jest budowa trzeciego Domu Ronalda McDonalda przy Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w warszawskim Międzylesiu.

Chcesz pomóc? KUP FRYTKI W McDONALD‘S

Dzięki McHappy Day, corocznej, ogólnoświatowej akcji McDonald’s, wszyscy możemy pomóc rodzinom chorych dzieci być razem. Wystarczy podczas dwóch weekendów grudnia – 3 i 4 oraz 10 i 11 – kupić frytki w McDonald’s, a 1 zł z każdej sprzedanej porcji trafi na konto Fundacji wspierając Domy Ronalda McDonalda, Pokoje Rodzinne, szpitalne łóżka dla rodziców czy Program profilaktyczny „Nie nowotworom u dzieci”. Akcja jest wyjątkowo prosta i przyjemna - nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami czy opłatami – przychodzisz do restauracji, kupujesz swoje ulubione frytki, a McDonald’s przeleje 1 zł z każdej ich porcji na konto Fundacji. Podczas ubiegłorocznej akcji McHappy Day w Polsce udało się zebrać i przekazać Fundacji zawrotną sumę 2 143 158 zł. Dołączając do akcji również w tym roku mamy szansę ustanowić nowy rekord!

Partnerem materiału jest

logo nowe mcdonald

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają