GROMOSŁAW CZ., polski superszpieg, zatrzymany za KORUPCJĘ - KULISY AKCJI CBA

2011-11-24 11:10

Amerykańskich oficerów CIA wyciągał z irackiego bagna. Ale sam wpadł w gigantyczne tarapaty. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali generała Gromosława Cz., polskiego superszpiega, i cztery inne osoby. Prokuratorzy z Katowic postawili mu wczoraj zarzuty korupcyjne. A chodzi o milionowe łapówki dawane przy prywatyzacji wielkich polskich przedsiębiorstw.

Jak twierdzą dziennikarze RMF FM, prokuratorzy na trop prawdopodobnie największej afery korupcyjnej w Polsce wpadli w momencie, gdy odkryli, że na rachunki bankowe zatrzymanych osób wpływały gigantyczne sumy od fikcyjnej spółki doradczej.

W śledztwie naszym prokuratorom pomocy prawnej udzieliły m.in. Liechtenstein, Hongkong i New Jersey.

W tych właśnie miejscach zakładane były rachunki bankowe, z których gigantyczne pieniądze płynęły na konta zatrzymanych osób. Poza Gromosławam Cz. ujęto cztery inne osoby, w tym: Andrzeja P. – byłego członka gabinetu politycznego ministra skarbu w rządzie Leszka Millera, Wiesława Kaczmarka, Piotra D., który pod koniec lat 90. był doradcą wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza. Kolejni zatrzymani to Michał T. – były rzecznik dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej, oraz Piotr P. – współwłaściciel firmy konsultingowej.

Wczoraj przez wiele godzin odpowiadali na pytania śledczych w Prokuraturze Apelacyjnej w Katowicach. Usłyszeli poważne zarzuty korupcyjne.

– Śledztwo w tej sprawie dotyczy korupcji związanej z prywatyzacją państwowych przedsiębiorstw: LOT-u i STOEN-u. Postępowanie prowadzimy już od 2005 roku. Udało się uzyskać materiały świadczące o tym, że grupa osób przy współdziałaniu osób z Ministerstwa Skarbu w latach 1998–2004 podejmowała działania korupcyjne zmierzające do przeprowadzenia tych prywatyzacji – informował wczoraj Leszek Goławski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach. Ale nie wymienił, o jakie dokładnie zarzuty chodzi. Ujawnił jedynie, że Gromosław Cz. jest podejrzany o łapownictwo oraz pranie brudnych pieniędzy. Jego przestępcza działalność miała mieć miejsce w 2003 r., a dotyczyła prywatyzacji STOEN-u. Kwoty, jakie osiągały łapówki, przyprawiają o istny zawrót głowy. – W przypadku koncernu STOEN chodzi o kwotę rzędu 1,4 mln euro, w przypadku LOT-u o kwotę miliona dolarów – informuje Leszek Goławski.
Dzisiaj ma zapaść decyzja, czy zatrzymani zostaną tymczasowo aresztowani. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

– Po wielu latach sprawa nabrała prędkości i można przypuszczać, że to jeszcze nie koniec – podsumował Leszek Goławski.

Generał Gromosław Cz.

Oficjalną posadę w MSZ otrzymał w 1975 r., początkowo w Konsulacie Generalnym w Chicago (1975–1976), a następnie w Polskim Przedstawicielstwie przy ONZ w Genewie (1982–1987). Od 1990 roku pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, początkowo jako zastępca szefa Zarządu Wywiadu UOP, a później jako szef instytucji. Jest pilotem i prezesem Aeroklubu Warszawskiego. W ostatnich latach pracował jako doradca zarządu Delloitte Polska.