Fotel ginekologiczny, ginekolog

i

Autor: East News

Ile aborcji wykonuje się w Polsce? Ta liczba SZOKUJE

2020-10-27 17:05

W całej Polsce trwają protesty przeciwko zmianom w ustawie antyaborcyjnej. Ile legalnych zabiegów terminacji ciąży wykonuje się w Polsce? W ubiegłym roku w szpitalach przeprowadzono 1110 zabiegów przerwania ciąży, w zdecydowanej większości z powodu upośledzenia lub choroby płodu. Najwięcej zabiegów wykonano na Mazowszu, a kolejny rok z rzędu żadnego zabiegu nie wykonano na Podkarpaciu.

Strajk kobiet w Polsce trwa. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że ustawowy zapis dotyczący możliwości usunięcia ciąży w przypadku poważnego uszkodzenia płodu jest niezgodny z konstytucją. Ilu razy w Polsce skorzystano z tego ustawowego przyzwolenia? Z danych Ministerstwa Zdrowia przytoczonych przez Polsat News, przedstawionych w sierpniu wynika, że w 2019 r. w polskich szpitalach przeprowadzono 1110 zabiegów przerwania ciąży. Dla porównania, rok wcześniej takich zabiegów wykonano 1076 (ponadto było także pięć aborcji w szpitalach MSWiA).

W przypadku  1074 zabiegów na 1110 przeprowadzono po tym, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Według statystyk najczęstszym rozpoznaniem była trisomia 21, czyli zespół Downa, która przesłanką do usunięcia ciąży była w 271 przypadkach bez współistniejących wad somatycznych, a w 164 przypadkach z wadami somatycznymi. W 200 przypadkach dokonano terminacji ciąży ze względu na wady dwóch i więcej układów lub organów w przeprowadzonym badaniu obrazowym. Natomiast w 156 przypadkach do zabiegu doszło po stwierdzeniu przez medyków wady dotyczącej jednego układu lub organu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Podziemie aborcyjne. Tyle kosztuje aborcja w Polsce

W 88 przypadkach rozpoznanie wskazywało na trisomię 13 lub trisomię 18 ze współistniejącymi wadami somatycznymi, a w 60 przypadkach na trisomię 13 lub trisomię 18 bez współistniejących wad. Pozostałe rozpoznania to m.in. zespoły genetyczne z obrzękiem płodu i zespół Turnera ze współistniejącymi wadami somatycznymi. Oprócz tych wszystkich wymienionych powodów, w przypadku 33 kobiet dokonano usunięcia ciąży, ponieważ stanowiła ona zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety. Jedynie w 3 przypadkach  dokonano aborcji, bo zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt lub kazirodztwo).

 W jakich regionach najczęściej lekarze decydują się na przeprowadzenie terminacji ciąży? Najwięcej zabiegów przerwania ciąży przeprowadzono w szpitalach w woj. mazowieckim (265), śląskim (128), pomorskim (124) i w małopolskim (108). 

Mniej niż 20 aborcji lekarze przeprowadzili w woj. lubelskim (12), warmińsko-mazurskim (17) i w lubuskim (19). Kolejny rok z rzędu żadnego zabiegu nie wykonano na Podkarpaciu. Mniej niż 20 aborcji lekarze przeprowadzili w woj. lubelskim (12), warmińsko-mazurskim (17) i w lubuskim (19).

Policjantka bije brawo protestującym we Wrocławiu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki