Jak powstaje srebro ?

2019-06-13 0:00

Używa się go nie tylko w jubilerstwie, ale też przy produkcji fletów, luster, paneli słonecznych czy jako środek dezynfekujący i odkażający w medycynie. A co więcej to nasza duma narodowa, bo Polska jest światowym liderem w produkcji tego szlachetnego pierwiastka. Mowa o srebrze.

POLSKI SKARB

Czasy, gdy po srebro wybierano się z łopatą, sitem i kilofem aż za ocean - do Argentyny, Stanów Zjednoczonych czy Australii - minęły bezpowrotnie. Bo srebro występuje w Polsce, a nasz kraj jest światowym liderem w jego produkcji i znajduje się w pierwszej trójce światowych potentatów. W Europie z kolei nie mamy żadnej konkurencji, bo jesteśmy na miejscu pierwszym. Dlaczego? Wszystko dzięki spółce KGHM Polska Miedź S.A., która rocznie wytwarza ok. 1200 ton tego cennego metalu. W Hucie Miedzi „Głogów” metale szlachetne odzyskiwane są ze szlamów anodowych, a srebro, które można chociażby podziwiać na witrynach jubilerskich w całej Polsce, pochodzi właśnie z dolnośląskich kopalni.

ŚNIEŻNOBIAŁY MEDAL

Dlaczego srebro powinno dostać złoty medal za najlepszy pierwiastek świata? Przez swoje niezwykłe właściwości, których brakuje innym pozycjom z tablicy Mendelejewa. Przede wszystkim spośród wszystkich metali ma najjaśniejszą barwę, najmocniej odbija światło i charakteryzuje się największym przewodnictwem ciepła.

Oprócz tego jest też bardzo delikatne i równocześnie plastyczne. Właśnie dlatego ma swoje szerokie zastosowanie w fotografice, jubilerstwie, numizmatyce czy w przemyśle elektronicznym.

Jest też nieocenione w medycynie. Pokrywa się nim nowoczesne implanty, co powoduje, że ryzyko zakażenia wewnętrznego jest ograniczone do minimum.

Innym zastosowaniem jest pocieranie np. obrączką niewielkich grudkowatych zgrubień. Nie są to jednak żadne magiczne rytuały, a wykorzystanie właściwości bakteriobójczych i dezynfekujących srebra. Starożytni mieli też sposób na czystą wodę – wlewali ją do srebrnych mis po to, by się nie psuła.

CZY WIESZ, ŻE

 Obecnie największa część produkowanego na świecie srebra wykorzystywana jest w przemyśle. Srebro ma doskonałą przewodniość elektryczną i termiczną, jest odporne na korozję, ma wysoki współczynnik odbicia światła oraz charakteryzuje się wysoką antyseptycznością.

OD SZLAMU DO BŁYSKOTKI

Srebro znajduje się głęboko w ciemnym szlamie, nie widać go gołym okiem. Wielką sztuką jest sposób wyciągnięcia go z niego. Szlam anodowy powstaje w procesie elektrorafinacji miedzi, pochodzącej z Hut Miedzi „Głogów” i „Legnica”. To właśnie w nim ukryte są metale szlachetne, takie jak srebro czy złoto, a uzyskanie ich jest skomplikowanym procesem. Materiał jest suszony, a następnie umieszczany w piecu Kaldo, gdzie dochodzi do wielu procesów metalurgicznych takich, jak topnienie, konwertorowanie i rafinacja ogniowa. Po tym wszystkim powstaje tzw. „metal Dore’a”, z którego odlewane są anody. Kolejnym etapem jest elektrorafinacja, gdzie z anod uzyskuje się srebro katodowe o czystości 99,99 proc. Ag (łac. argentum – srebro). Tak uzyskany produkt odlewany jest w postaci sztabek nazywanych gąskami i waży ok. 31,1035 kg (1000 uncji jubilerskich, w przemyśle metalurgicznym używa się nazwy - uncje trojańskie). Srebro, które powstaje w Hucie Miedzi „Głogów”, posiada certyfikat rejestracji na nowojorskiej Giełdzie Handlowej NYMEX oraz certyfikaty Dobrej Dostawy, które wystawia London Bullion Market Association, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców.

 

 

 

Jak powstaje srebro ?

i

Autor: Materiały Prasowe/KGHM Link: POWIĘKSZ INFOGRAFIKĘ

ZOBACZ, GDZIE ZNAJDZIESZ SREBRO?

W SAMOCHODACH

W pełni wyposażony samochód może mieć nawet kilkadziesiąt przełączników zawierających srebro (uruchamiających silnik, lusterek, hamulców, okien, etc).

FOTOGRAFIA

W tradycyjnej fotografii – srebrne halogenki w kliszach – kiedy klisza jest wystawiana na światło, halogenki zmieniają się i ukazuje się obraz.

MEDYCYNA

Srebro, na poziomie atomowym, pochłania tlen, przez co uniemożliwia oddychanie bakteriom, powodując ich uśmiercenie.

LUSTRA I POWŁOKI

Wypolerowane srebro zapewnia niemal 100-proc. odbicie światła. Pozwala to na wykorzystanie go w produkcji luster, ale też przy pokryciu szkła, celofanu i metali.

STOPY LUTOWNICZE

Srebro jest materiałem ułatwiającym łączenie materiałów, np. w urządzeniach klimatyzacyjnych.

PANELE SŁONECZNE

Energetyka słoneczna już w tym momencie zużywa ok. 5 proc. rocznej podaży srebra.

KGHM

i

Autor: KGHM

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki