Jak nie zatruć się czadem?

2013-10-09 3:00

Ten niewidzialny cichy zabójca co roku zbiera obfite żniwo. Tlenek węgla, zwany potocznie czadem, to bardzo niebezpieczna, całkowicie bezwonna trucizna, która nie podrażnia gardła, oczu ani nosa.

Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem. Zagrożenie wzrasta w sezonie grzewczym. Są jednak proste sposoby na uniknięcie zatrucia czadem.

Gdzie czai się czad

W naszych domach i mieszkaniach nie brakuje urządzeń, które mogą być źródłem zabójczego czadu. To kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe oraz kuchnie gazowe, czyli urządzenia, z których korzystamy na co dzień. Tlenek węgla powstaje wówczas, gdy coś się spala (pali), a w otoczeniu jest za mało tlenu. Spalanie musi się bowiem odbywać przy ciągłym dopływie powietrza (z okien, poprzez drzwi w mieszkaniu, zwłaszcza drzwi do łazienki lub kuchni) i odpływie spalin (przez przewód spalinowy aż do wylotu z komina). Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że takie rzeczy jak szczelnie pozamykane okna, pozaklejane kratki wentylacyjne czy brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Ludzie często bardzo dokładnie zamykają okna, czasami jeszcze dodatkowo je uszczelniają, a tego robić nie wolno! Okna muszą być choć odrobinę rozszczelnione, inaczej może się to skończyć tragicznie. Do tragedii może dojść również, gdy nie kontrolujemy regularnie drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Czujnik wykryje

Człowiek nie jest w stanie sam wykryć obecności tlenku węgla w powietrzu. Jest jednak małe proste urządzenie, które może uratować życie - czujnik czadu. W razie pojawienia się w mieszkaniu nawet najmniejszego stężenia czadu czujnik włączy alarm, który każdego postawi na nogi. Czujniki warto zamontować we wszystkich pomieszczeniach, w których są urządzenia zasilane gazem. Najlepiej na wysokości 140-180 cm od podłogi i metra od urządzenia, ale z dala od kratek wentylacyjnych. Najbezpieczniej, jeśli kupimy detektor u autoryzowanego dystrybutora danej marki. Zdarza się, że czujniki są przestarzałe i przez to mogą nie być już tak skuteczne. Szukając urządzenia na to zwróćmy uwagę:
- czy okres gwarancji jest ważny,
- czy detektor posiada odpowiedni atest,
- a także dopuszczenia oraz zgodność z normą europejską potwierdzoną odpowiednim certyfikatem.

Uwaga! Czujnik czadu nie chroni przed powstaniem tlenku węgla, tylko sygnalizuje jego obecność. Dlatego należy dbać o dobry stan techniczny urządzeń grzewczych oraz przeprowadzać okresowe kontrole przewodów spalinowych i wentylacyjnych.

Ekspert radzi

Paweł Frączak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej:

Czujnik czadu sygnalizuje obecność tlenku węgla w pomieszczeniu, w momencie gdy u ludzinie widać jeszcze żadnych objawów zatrucia. Gdy usłyszymy sygnał dźwiękowy, zawsze jak najszybciej się ewakuujemy. Szybka ewakuacja może ograniczyć szkodliwe działanie czadu na ludzki organizm, a nawet uratować życie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki