Jak wybrać pożyczkę bezpieczną i na dobrych warunkach

2021-11-26 0:05
Lendon Shutterstock
Autor: Shutterstock

Większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez spotkania w rodzinnym gronie, wspólnej kolacji przy stole i prezentów. Co zrobić, gdy zaskakuje nas nieplanowany wydatek, a portfel jest znacznie uszczuplony? Jest na to rozwiązanie!

Specjalnie dla czytelników Super Expressu pierwsza, promocyjna pożyczka ma RRSO 0 proc. Wystarczy na stronie Lendon.pl lub pod numerem infolinii 22 388-63-33 podać kod promocyjny: SE.

Święta za pasem, a nam posuła się lodówka? Bez lodówki i zamrażarki nie da się przygotować wigilijnej kolacji, zwłaszcza że po świątecznej uczcie zostają nam ogromne zapasy jedzenia. Konieczny jest zakup nowego sprzętu. W takiej sytuacji warto rozważyć pożyczkę, która nie nadwyręży domowego budżetu, a pozwoli zainwestować w sprzęt, który będzie służył nam przez lata!

Pożyczki bankowe i pozabankowe

W życiu zdarzają się różne sytuacje, które mogą naruszyć naszą płynność finansową. To może być utrata pracy, potrzeba udania się na zasłużony urlop czy awaria samochodu. W takiej sytuacji potrzebujemy szybkiego zastrzyku finansowego. Zwracanie się o pożyczkę do rodziny i bliskich może spotkać się z odmową, dlatego warto rozważyć pożyczkę. Na rynku finansowym możemy wybrać między pożyczką bankową i pozabankową. Różnica polega na tym, że pożyczka bankowa udzielana jest przez bank, wymaga zwykle wysokiej zdolności kredytowej i dotyczy spłat ratalnych. Takie rozwiązanie to także więcej formalności do załatwienia, m.in. konieczność przedstawienia zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy. Pożyczkobiorca dłużej czeka na wydanie decyzji o przyznanym kredycie oraz na wypłatę środków. Pożyczek pozabankowych udzielają firmy pożyczkowe, na ogół dotyczą mniejszych kwot i zwykle są spłacane jednorazowo. Drugie rozwiązanie jest idealne dla osób z niższą zdolnością kredytową, przy czym nie zawsze wymagają weryfikacji w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) czy w KRD (Krajowym Rejestrze Danych). Jeśli mamy w planach zakup lodówki lub innego sprzętu AGD, korzystniejszym rozwiązaniem może się okazać pożyczka pozabankowa, dzięki której pieniądze otrzymasz nawet w kilka minut.

Sposoby ubiegania się o pożyczkę pozabankową

Polski rynek finansowy wręcz ugina się pod całą masą różnych ofert firm pożyczkowych. Ze względu na sposób zaciągania pożyczkę możemy wziąć:

  • za pośrednictwem przedstawiciela firmy (cała procedura trwa tutaj dłużej, ponieważ trzeba się umówić z przedstawicielem firmy pożyczkowej, spotkać się z nim i omówić warunki umowy, nie zawsze też zaproszenie do swojego domu w zasadzie obcej osoby jest możliwe czy mile widziane);
  • w specjalnych punktach stacjonarnych (wówczas zmuszeni jesteśmy poświęcić sporo czasu, by dotrzeć do takiego punktu, który jeśli jest mocno oddalony od naszego miejsca zamieszkania, to musimy pokonać wiele kilometrów, nierzadko tkwiąc godzinami w kolejce do właściwego okienka);
  • przez Internet (wypełnienie i złożenie wniosku odbywa się online – za pomocą komputera lub telefonu komórkowego i to w dowolnym momencie, w czasie podróży autobusem lub w dni świąteczne, to najbardziej przyjazna klientowi forma pożyczania pieniędzy).

Lendon.pl należy do ostatniej grupy i stawia na przejrzyste warunki i uczciwe zasady oraz dba o wygodę klientów, jest dostępny 24/7 i oferuje wypłatę pożyczki nawet w 5 minut od pozytywnej decyzji.

Pożyczki online – szansa czy zagrożenie

Coraz więcej firm pożyczkowych bazuje na udzielaniu chwilówek przez Internet. Jest to wygodny i szybki sposób na uzyskanie potrzebnych klientowi pieniędzy – a jeśli ten korzysta z takowej pierwszy raz – jednorazowo może skorzystać z ofert promocyjnych. Wiele słyszy się o nieuczciwych praktykach rynkowych ze strony pożyczkodawców, z czym wiąże się pewne ryzyko. Jeśli trafimy na oszusta, możemy wiele stracić – nie tylko pieniądze. Czy powinniśmy unikać chwilówek online? Zdecydowanie nie! Wystarczy być czujnym i pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które pozwolą nam uniknąć nieprzyjemności. Im większa wiedza na temat pożyczek, tym większe prawdopodobieństwo, że we właściwym momencie zapali nam się czerwona lampka.

Jak rozpoznać nieuczciwego pożyczkodawcę?

Dobry zwyczaj? Nie pożyczaj od niesprawdzonych firm. Na rynku chwilówek konkurencja jest duża.  Nie trudno więc natknąć się na nieuczciwego pożyczkodawcę, którego rozpoznamy po tym, że:

- w ofercie znajdują się niepełne informacje na temat kosztów pożyczki (koszty ukryte),

- pożyczkodawca nie chce udostępnić nam wzoru umowy,

- na stronie firmy nie widnieje przykład reprezentatywny pożyczki (a to jest obowiązkowe!),

- na stronie firmy brakuje danych kontaktowych i adresowych,

- w ofercie koszty pożyczki są mocno zawyżone (m.in. opłaty za windykację lub przedłużenie terminu jej spłaty. WAŻNE: zgodnie z przepisami Ustawy o kredycie konsumenckim koszty pożyczki inne niż odsetki nie mogą przekroczyć 55 proc. jej kwoty w skali roku),

- opłata za samo rozpatrzenie wniosku,                                                         

- warunki umowy są niejasne,

- podana w ofercie wartość rzeczywistej rocznej stopy procentowej (RRSO) jest zaniżona,

- pożyczkodawca pośpiesza nas, wymusza skorzystanie z usługi refinansowania pożyczki (czyli spłaty jednej pożyczki przez zaciągnięcie kolejnej, co prowadzi do spirali zadłużenia),

- negatywne opinie innych konsumentów na forach oraz ostrzeżenia klientów danej firmy zamieszczane np. na portalach społecznościowych.

Można wygodnie, szybko i bezpiecznie

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki, warto zapoznać się z zapisami Ustawy o kredycie konsumenckim z dn. 12 maja 2011 r., która dokładnie określa obowiązki firm pożyczkowych. Dowiesz się z niej m.in., że prawdziwa firma pożyczkowa ma formę spółki (akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością) i figuruje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych (KNF) oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Jeśli już mamy kilka instytucji na oku, dobrze jest dokładnie przeczytać warunki umowy każdej z nich, a następnie porównać oferty, biorąc pod uwagę: wysokość pożyczki, rodzaj spłaty (jednorazowo, ratalnie), czas spłaty zobowiązania, możliwość wcześniejszej spłaty, wysokość opłat za zwłokę w spłacie pożyczki (oraz możliwość wydłużenia terminu spłaty) czy oferty promocyjne dla nowych klientów. W tym celu możemy skorzystać z porównywarek ofert online i najnowszymi rankingami pożyczkodawców przygotowanymi przez finansowych ekspertów. Jeśli poszukujesz natychmiastowego zastrzyku gotówki w wysokości od 500 zł do 3 tys. zł, najlepiej przez Internet i bez zbędnych formalności – wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na Lendon.pl.

 

Lendon 1
Autor: Materiały prasowe

Jak wziąć pożyczkę online krok po kroku

Lendon.pl istnieje na rynku już od lat i w tym czasie zyskał tysiące zadowolonych klientów. Usługa jest wiarygodna, sprawdzona, a nasze dane zabezpieczone. Na Lendon.pl pożyczkę otrzymasz łatwo, wygodnie, bezpiecznie i na jasnych warunkach. Aby tak się stało, potrzebujesz zaledwie kilku minut i dostępu do Internetu. Postępuj według instrukcji:

KROK 1. Zarejestruj się na stronie www.lendon.pl/rejestracja, a następnie wybierz kwotę od 500 do 3 tys. zł. Uzupełnij formularz rejestracyjny swoimi danymi, a po przeczytaniu wymaganych zgód i oświadczeń – zaakceptuj je.

KROK 2. Aktywuj konto. Korzystając z usługi WERYFIKACJA NATYCHMIASTOWA potwierdź swój rachunek bankowy. Możesz to zrobić także tradycyjnym przelewem 1 gr z osobistego rachunku bankowego.

KROK 3. Po rozpatrzeniu wniosku otrzymasz powiadomienie SMS oraz email. W przypadku pozytywnej decyzji – potrzebne środki otrzymasz tego samego dnia – nawet w ciągu 5 minut od otrzymania decyzji. Czas zaksięgowania zależy od sesji przychodzących w twoim banku.

Dzięki rozwiązaniu oferowanemu przez Lendon.pl nie czekasz w kolejce do banku i unikasz niepotrzebnego stresu, jaki towarzyszy długiemu okresowi czekania na przyznanie środków. Ponadto  zaopatrujesz dom i bliskich w to, co aktualnie jest wam potrzebne, nie odmawiasz sobie przyjemności, jaka płynie z nadarzającej się (być może jeden jedyny raz w życiu) okazji, nie odkładasz życia na później.

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych radzi

– Korzystanie z instytucji pożyczkowych jest tak samo bezpieczne jak zaciąganie pożyczki w banku – w obu przypadkach pożyczkobiorcę chronią zapisy ustawy o kredycie konsumenckim. Nie różnią się uprawnienia konsumenta, więc nie zapłaci on więcej niż dopuszcza ustawa, a może również odstąpić od umowy w ciągu 14 dni. Na większe ryzyko narażają się osoby zmuszone do szukania ofert poza rynkiem regulowanym. Największe ryzyko to pożyczki reklamowane na ulotkach na słupach i przystankach, pożyczki od osób prywatnych i wszelkie pożyczki pod zastaw nieruchomości. Dlatego przy wyborze oferty kredytowej należy kierować się tylko do profesjonalnych firm spełniających wymogi ustawowe i posiadających renomę. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych zrzesza liderów rynku pożyczek dostępnych przez internet. Organizacja to niezależny, samorządny i demokratyczny reprezentant rynku. W skład Związku wchodzą wyłącznie przedsiębiorstwa o wysokiej reputacji, które stosują zasady odpowiedzialnego pożyczania w praktyce – tłumaczy Jarosław Ryba Prezes zarządu PZiP.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia

To może się zdarzyć każdemu – pułapka pogłębiającego się zadłużenia. Przyczyną może być sytuacja losowa, kiedy nagle się okazuje, że poważnie zachorujemy, starszy członek rodziny potrzebuje opieki i bierzemy go pod swój dach lub osoba, z której pomocy finansowej do tej pory korzystaliśmy odchodzi. Na niektóre rzeczy wpływu nie mamy, ale na inne już tak: uleganie presji, by mieć więcej (zwykle niepotrzebnych) rzeczy czy żyć ponad stan. Warto pamiętać o tym, że w sytuacji zwiększonych wydatków, należy zwiększyć przychody lub ograniczyć inne wydatki. Co jeszcze możemy zrobić, by pętla zadłużenia nie zaciskała się coraz bardziej na gardle domowego budżetu?

Oto kilka propozycji:

  • analizuj dochody i wydatki, a następnie zredukuj ilość niepotrzebnych wydatków lub takich, bez których możesz się obejść,
  • wydawaj tylko tyle pieniędzy, ile musisz,
  • szukaj oszczędności i gromadź je na tzw. czarną godzinę (nieprzewidziane sytuacje mogą zdarzyć się każdemu, warto mieć wówczas poduszkę finansową),
  • planuj wydatki na cały miesiąc i trzymaj się go,
  • nie zaciągaj kolejnego kredytu, by spłacić wcześniejsze zobowiązanie finansowe (jeśli nie możesz z jakiś powodów spłacić pożyczki nas czas to warto skontaktować się z pożyczkodawcą, który dopasuje odpowiednie rozwiązanie do Twojej sytuacji. Najgorsze co można zrobić w takiej sytuacji, to unikać kontaktu np. nie odbierając telefonów od instytucji finansowej),
  • dokładnie czytaj umowy w przypadku podjęcia decyzji o zaciągnięciu pożyczki,
  • konsultuj swoją sytuację z ekspertami, prawnikami i wierzycielami, z którymi możesz wynegocjować formy wsparcia takie jak – przedłużenie spłaty bądź umorzenia części długu.

Specjalnie dla czytelników Super Expressu pierwsza, promocyjna pożyczka ma RRSO 0 proc. Wystarczy na stronie Lendon.pl lub pod numerem infolinii 22 388-63-33 podać kod promocyjny: SE.

Partnerem materiału jest

logo lendon
Autor: Materiały prasowe