Jarosław Kaczyński: Jestem za likwidacją gimnazjów

2010-06-17 20:16

Do wyborów już tylko trzy dni. Ale jak pokazują sondaże, wśród wyborców wciąż jest kilkanaproc. osób, które nie są zdecydowane na kogo mają głosować. "Super Express" stara się więc pomóc Czytelnikom w wyborze. Każdego z 10 kandydatów zapytaliśmy o stanowisko w ważnych sprawach, jak m.in. finansowanie in vitro, reforma KRUS, legalizacja związków partnerskich.

Przez ostatnie tygodnie pokazywaliśmy, jak na ważne pytania odpowiadają osoby, które marzą o Pałacu Prezydenckim. Dziś, na kilkadziesiąt godzin przed ciszą wyborczą, przedstawiamy poglądy dwóch najważniejszych graczy: Jarosława Kaczyńskiego (61 l.) i Bronisława Komorowskiego (58 l.). Dajemy niepowtarzalną okazję do porównania poglądów obu kandydatów. To pomoże w wyborze. Na naszej stronie stronie internetowej www.se.pl/temat/ankieta2010 zamieszczamy ankiety wypełnione przez wszystkich dziesięciu kandydatów.

1. Czy państwo powinno refundować in vitro?

Szacunek dla życia jest fundamentem państwa i naszej kultury. Sprawa in vitro bez wątpienia musi zostać w końcu uregulowana prawnie. Należy jednak pamiętać, że z metodą in vitro związane jest wiele dylematów etycznych. Dlatego dziś należy poczekać na szczegółowe zapisy, które powinny powstać w parlamencie w wyniku porozumienia społecznego. Jednocześnie ważne jest, by w Polsce był szybko wdrożony skuteczny, wielopłaszczyznowy program leczenia bezpłodności.

2. Czy związki homoseksualne powinny zostać zalegalizowane (prawo do dziedziczenia itp.)?

Wykluczam jakąkolwiek dyskryminację homoseksualistów. Nie widzę jednak uzasadnienia w przyznawaniu im praw, jakie mają małżeństwa.

3. Czy jest pan za liberalizacją ustawy aborcyjnej?

Osiągniętego kompromisu w sprawie aborcji nie trzeba naruszać.

4. Czy kara śmierci powinna zostać przywrócona do kodeksu karnego?

Dziś dyskusja o wprowadzeniu kary śmierci jest bezprzedmiotowa, gdyż Polska jest członkiem Unii Europejskiej, gdzie tego typu kary są niedopuszczalne.

5. Czy należy ułatwić obywatelom dostęp do broni palnej?

Nie.

6. Czy religia słusznie jest wliczana do średniej ocen?

Tak. Religia, a dla niewierzących - etyka, powinna być traktowana na równi z innymi przedmiotami.

7. Czy powinno się opodatkować Kościół?

Nie. Nie ma takiej potrzeby. Kościół utrzymuje się z datków wiernych, a ich pieniądze już są opodatkowane.

8. Czy Kościół powinien angażować się w kampanie polityczne?

Nie. Należy jednak podkreślić, że księża, tak jak wszyscy inni obywatele, mają prawo do głosowania i do wyrażania własnych opinii.

9. Czy popiera pan wprowadzenie zakazu umieszczania symboli religijnych w miejscach publicznych?

Dziś w Polsce nie ma zakazu umieszczania znaków religijnych w budynkach publicznych i nie powinno się takiego zakazu wprowadzać. Prawo nie powinno ingerować w tę materię.

10. Czy powinno się zlikwidować gimnazja i powrócić do poprzedniego systemu - 8 plus 4?

Tak. Praktyka ostatnich lat pokazała, że gimnazja nie są najlepszym rozwiązaniem.

11. Czy powinno się zlikwidować Senat i ograniczyć liczbę posłów?

Można zastanawiać się na jego liczebnością i sposobem wybierania. Senatorami powinny być osoby doświadczone w działalności państwowej, np. byli prezydenci, przedstawiciele samorządów.

12. Czy udział w wyborach powinien być obowiązkowy?

Nie.

13. Czy popiera pan parytet na listach wyborczych?

Nie uważam, żeby wprowadzenie parytetów byłoby najlepszym rozwiązaniem.

14. Czy jest pan za zniesieniem immunitetu (formalnego i materialnego)?

Immunitet wymaga jedynie uszczegółowień, natomiast nie można mówić o jego zniesieniu.

15. Czy jest pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu?

Nie. Jestem przeciwnikiem jednomandatowych okręgów wyborczych. Taki podział okręgów wyborczych jest w sprzeczności z podziałem administracyjnym kraju. Skłaniamy się ku rozwiązaniom mieszanym większościowo-proporcjonalnym, podobnym do niemieckich.

16. Czy jest pan za wprowadzeniem podatku liniowego?

Nie.

17. Czy najlepiej zarabiający powinni płacić 40-procentowy lub wyż-szy podatek?

Od 2009 roku, dzięki ustawie uchwalonej z inicjatywy rządu PiS, mamy tylko dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT): 18 proc. i 32 proc. Zmniejszyliśmy progresję w porównaniu z wieloma krajami notującymi wysoki wzrost gospodarczy, mamy system kojarzący ekonomiczną efektywność z elementem społecznej solidarności. Przypomnę też, że indywidualni przedsiębiorcy mogą wybrać liniową stawkę PIT - 19 proc., a podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) jest podatkiem liniowym.

18. Czy KRUS powinien zostać zlikwidowany?

Pamiętać należy, że rolnicy funkcjonują w ramach wspólnej polityki UE i muszą mieć jednakowe warunki finansowe w stosunku do pozostałych państw. Obecnie wszystkie kraje europejskie dopłacają do systemu ubezpieczeń rolniczych, w związku z tym i naszym rolnikom również takie dopłaty są potrzebne. Obecnie rolnicy nie płacą podatku dochodowego, ale płacą podatek rolny, który też jest obciążeniem.

19. Czy pana zdaniem rolnicy powinni płacić podatek dochodowy?

Nie. W obecnym stanie polskiego rolnictwa jestem przeciwny obligatoryjnemu objęciu rolników systemem podatku dochodowego

20. Czy opowiada się pan za wycofaniem polskich żołnierzy z Afganistanu?

Operacja w Afganistanie jest prowadzona przez NATO. Musimy zatem w porozumieniu z sojusznikami przemyśleć, jak długo ma trwać ta operacja.

21. Czy IPN powinien zostać zlikwidowany?

Nie.

22. Czy jest pan za likwidacją CBA?

Nie.

23. Czy powinny zostać wprowadzone sankcje ekonomiczne dla Białorusi?

Polityka zagraniczna powinna być przede wszystkim skuteczna. Wprowadzanie sankcji musi jednak mieć swoje demokratyczne uzasadnienie.

24. Czy Polska powinna ubiegać się o organizację zimowych igrzysk olimpijskich?

Tak.

25. Czy powinno się sprywatyzować TVP i Polskie Radio?

Nie.

26. Czy popiera pan całkowitą prywatyzację strategicznych zakładów państwowych?

Nie.

27. Czy studia powinny być płatne?

Nie. Studia na uczelniach publicznych powinny być bezpłatne - tak mówi konstytucja. Nie można zabronić pobierania opłat przez uczelnie prywatne, ale i w tym wypadku należy zmniejszać nierówność szans edukacyjnych poprzez pomoc stypendialną.

28. Czy powinno się zaostrzyć kary za napaść na funkcjonariuszy państwowych?

Tak.

29. Czy należy zalegalizować posiadanie miękkich narkotyków?

Nie. Jestem za zakazem posiadania i handlu narkotykami.

30. Czy pana zdaniem służba zdrowia powinna zostać sprywatyzowana?

Nie.

31. Czy jest pan za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i męż-czyzn?

Można spróbować wprowadzić uregulowania, które pozwolą kobietom dokonywać wyboru dłuższego okresu aktywności zawodowej. Przejście na emeryturę z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego musi być traktowane jako prawo, nie jako przymus.

32. Czy jest pan za podniesieniem wieku emerytalnego?

Tylko jeśli byłby to indywidualny wybór każdej osoby. Trzeba pamiętać jednak, że równie istotna jest aktywna polityka Ministerstwa Polityki Społecznej, aby stworzyć miejsca pracy dla osób po 50. roku życia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki