KGHM dba o powietrze

i

Autor: Materiały Prasowe

KGHM dba o powietrze

2019-05-22 0:00

Jednym z ważniejszych celów strategii KGHM jest działalność na rzecz ekologii. Spółka realizuje aż 46 projektów proekologicznych. Szczególną uwagę przykłada do czystego powietrza i jak największego ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Nie od dziś wiadomo, że największymi trucicielami są nasze przydomowe piece. Niestety, działają w przestarzałych technologiach, a i paliwo, jakie do nich kupujemy, nie jest najlepszej jakości. Wiele osób, co jest karygodne, pali też w piecach śmieci. Tymczasem zakłady przemysłowe, zwłaszcza wielkie spółki, takie jak KGHM, spełniają wyśrubowane normy w zakresie ochrony środowiska.

Czym są Konkluzje BAT

Unia Europejska wydała zbiór Konkluzji dotyczących najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do przemysłu metali nieżelaznych. Konkluzje wskazują preferowane techniki, wyposażenie, sposoby prowadzenia oraz wielkości emisji niektórych zanieczyszczeń osiąganych w instalacjach produkcyjnych objętych pozwoleniami zintegrowanymi w hutnictwie metali nieżelaznych. KGHM te konkluzje wciela w życie, realizując m.in. program BATAs. Spółka inwestuje w nowe instalacje technologiczne, a także modernizuje już istniejące. Program BATAs ruszył w październiku w 2017 r. i potrwa do 2023 r. Składa się z 26 nowych projektów inwestycyjnych, w tym 20 w Hucie Miedzi Głogów i 6 w Hucie Miedzi Legnica. KGHM zrealizuje także 20 kolejnych projektów rozszerzających Program BATAs.

Najwięcej zmian w Głogowie

w Hucie Miedzi Głogów, na wybranych agregatach hutniczych, tam gdzie BAT wprowadził niższe (od obowiązujących dzisiaj) wielkości emisji pyłu, dwutlenku siarki i rtęci poprawi się stopień oczyszczania gazów powstających podczas produkcji. Rozbudowane zostaną instalacje odpylające pieców Dorschla do produkcji ołowiu i pieca Kaldo do produkcji srebra, a także instalacja odpylająca gazy technologiczne z konwertorów Huty Miedzi Głogów II. Unowocześniony zostanie także układ oczyszczania gazów procesowych z wentylacji ię koncentratów miedzi. Do końca lutego 2020 r. w Fabryce Kwasu Siarkowego Huty Miedzi Głogów-II oraz do końca lipca 2020 r. w Fabryce Kwasu Siarkowego Huty Miedzi Głogów-I, istniejące już instalacje zostaną rozbudowane o dodatkowe gazociągi obejściowe wraz z instalacją niezbędnych urządzeń. To pozwoli na schładzanie i oczyszczanie gazów kierowanych z pieca zawiesinowego, będącego w trakcie postoju, przed skierowaniem ich do komina. Pierwsze prace związane z przygotowaniem gazociągów do wpięcia nowej instalacji zostały już zakończone. Inwestycja ma zostać zakończona do końca przyszłego roku. Huta Miedzi Głogów pracuje także nad ograniczeniem zapylenia. Przykładem może być uszczelnienie taśmociągów transportujących koncentraty miedzi i materiały wsadowe. Ta inwestycja zostanie zakończona w 2019 r.

Z troską o ARSENIE

Jednym z pierwiastków, którego emisja do atmosfery jest szczególnie monitorowana, jest arsen. Arsen wykorzystuje się na całym świecie w przemyśle, medycynie i elektronice.

Arsen naturalnie w środowisku występuje w glebach, wodzie i powietrzu. Ponadto z arsenem możemy spotkać się głównie w pożywieniu – związki arsenu znajdują się w największej ilości w rybach, owocach, produktach zbożowych, przede wszystkim w ryżu, a także w herbacie. Związek ten bywa w wodzie pitnej. Wdychamy go także wraz z innymi zanieczyszczeniami powietrza. W tym ostatnim wypadku jednym ze źródeł arsenu są zakłady przemysłowe. Na szkodliwe działanie arsenu szczególnie narażone są dzieci. Nic więc dziwnego, że zarówno KGHM, jak i urzędnicy postanowili sprawdzić, jak to wygląda w okolicach Huty Miedzi Głogów.

W powietrzu arsenu „drastycznie” mniej

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska badał zawartość związków arsenu w pyle zawieszonym PM10. Poziom docelowy stężenia średniorocznego arsenu w pyle PM10 to 6 nanogramów na metr sześcienny powietrza. Nanogram to jedna miliardowa część grama. Wyniki badań przeprowadzonych na terenie Głogowa w 2018 r. przez WIOŚ były aż trzykrotnie niższe od tych z 2017 r. i wskazywały na obecność 10 nanogramów na metr sześcienny powietrza. A to oznacza, że – jak określił WIOŚ – drastycznie zmniejszyło się stężenie arsenu w pyle PM10. KGHM wprowadza właśnie szereg programów proekologicznych. Jednym z celów jest właśnie obniżenie wielkości udziału arsenu emitowanego z Huty Miedzi Głogów w wielkości arsenu mierzonego w Głogowie i zbliżenie się do poziomu 6 nanogramów. Drugim pierwiastkiem, którego jest w powietrzu nieco więcej w sezonie grzewczym to benzoapiren. Jednak za to odpowiedzialne jest ogrzewanie naszych domów. Ilości pozostałych metali ciężkich zawartych w pyle zawieszonym są niskie, głęboko w granicach norm. Ochrona mieszkańców Instytut Medycyny Pracy w Łodzi we współpracy z Centralą KGHM i Fundacją KGHM oraz gminą Głogów, przeprowadził badania zawartości arsenu w organizmach mieszkańców. Poprzez badanie moczu, a także obserwację diety naukowcy zaobserwowali przekroczenie wartości stężeń arsenu całkowitego u 28 proc. dorosłych i 14 proc. dzieci. Nie wiadomo jednak, czy winny jest tu arsen wdychany z powietrza, czy też ten pochodzący z diety. Badania pokazały, że osoby, które miały przekroczoną zawartość arsenu często jadły ryby, ryż, mięso i wędliny, a więc pokarmy zawierające arsen. Wysokiej zawartości arsenu sprzyja także palenie papierosów (11 proc. dorosłych). Ma na nią wpływ także styl życia np. obgryzanie paznokci u dzieci (63 proc. dzieci), a także regularność spożywania posiłków i dieta.

Materiał Partnerski 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki