Kilkaset nastolatków wykorzystanych przez księży i zakonników? To zgłoszenia z niespełna 3 lat

i

Autor: Senlay/cc0/Pixabay.com Konferencja Episkopatu Polski poinformowała dziś, że w okresie od 2018 do 2020 otrzymała łącznie 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystania seksualnego przez księży bądź zakonników. Prawie połowa z nich obejmuje osoby małoletnie poniżej 15. roku życia, a drugie tyle to poszkodowani z przedziału 15-18 lat. Są wśród nich zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, którzy stanowią dokładnie po 50 procent domniemanych ofiar księży i zakonników

Kilkaset nastolatków wykorzystanych przez księży i zakonników? To zgłoszenia z niespełna 3 lat

2021-06-28 12:20

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała dziś, że w okresie od 2018 do 2020 otrzymała łącznie 368 zgłoszeń dotyczących wykorzystania seksualnego przez księży bądź zakonników. Prawie połowa z nich obejmuje osoby małoletnie poniżej 15. roku życia, a drugie tyle to poszkodowani z przedziału 15-18 lat. Są wśród nich zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, którzy stanowią dokładnie po 50 procent domniemanych ofiar księży i zakonników.

Kilkaset nastolatków wykorzystanych przez księży i zakonników? To dane z niespełna 3 lat

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała dziś o statystykach zgłoszeń dotyczących wykorzystania seksualnego przez księży i zakonników. W okresie od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2020 r. wpłynęło ich łącznie 368. Jak informuje raport przygotowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego we współpracy z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, 10 procent przypadków zostało uznanych za niewiarygodne, po czym je odrzucono, natomiast pozostałe są nadal przedmiotem badania (51 procent) lub uznano je za potwierdzone bądź uwiarygodnione na etapie wstępnym lub przez Kongregację Nauki Wiary (39 procent).

- Od połowy 2018 r. do końca 2020 r. dokonano 300 zgłoszeń wykorzystania seksualnego osób małoletnich w diecezjach oraz 68 w zakonach. 173 osoby (47%) miało poniżej 15 roku życia i niemal tyle samo osób – 174 (47,3%) – powyżej 15 roku życia. W obydwu grupach wiekowych udział chłopców i dziewcząt był taki sam (po 50%). 21 zgłoszeń (5,7%) nie zawiera informacji na temat wieku: 8 dotyczących wykorzystywania dziewcząt, 13 – chłopców - czytamy na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj też: Diecezja płocka. Szokujący raport o nadużyciach seksualnych. Ofiarami głównie dzieci. Biedne i ufne wobec księży

Prawie 300 księży i zakonników podejrzanych o wykorzystanie seksualne

Zgłoszenia dotyczące wykorzystania seksualnego dotyczą 292 księży i zakonników, z czego pod adresem 58 sformułowano więcej niż jeden zarzut. Do zdarzeń miało dochodzić w latach 1958-2020, z czego 299 dotyczy okresu do 2017 r., a 65 - lat 2018-2020.

- Połowa zgłoszeń pochodziła od osoby pokrzywdzonej, która uczyniła to osobiście (48%) lub poprzez pełnomocnika (2%). W 11% przypadków źródłem zawiadomienia był duchowny lub osoba zakonna z tej diecezji, w 4% z innej diecezji. W 4% przypadków zawiadomienie złożył delegat z innej diecezji lub zgromadzenia. Łącznie osoby duchowne są źródłem 19% zgłoszeń. 8% stanowią zawiadomienia złożone przez członków rodziny osoby pokrzywdzonej, a 5% – przez inną osobę świecką. Po 3% przypadków stanowią zawiadomienia ze strony organu państwowego, znajomych lub przyjaciół osoby pokrzywdzonej oraz media. W 9% przypadków zawiadomienie pochodziło z innego źródła - informuje strona internetowa Konferencji Episkopatu Polski.

Czytaj też: Płońsk. Ciało noworodka zawinięte w torebki! Ktoś próbował je zakopać

Organy ścigania badają, czy doszło do przestępstw seksualnych

148 przypadków domniemanego wykorzystania seksualnego małoletnich poniżej 15. roku życia zostało już zgłoszonych organom ścigania.

- W 113 przypadkach zgłoszeń tych dokonały diecezje i zakony, a w 35 przypadkach państwowe organy ścigania zostały powiadomione przez inny podmiot. Spośród spraw dotyczących osób poniżej 15 roku życia, które nie zostały zgłoszone państwowym organom ścigania, 13 (8%) dotyczyło duchownych lub zakonników, którzy w momencie oskarżenia już nie żyli, 8 (5%) spraw zgłoszonych jurysdykcjom kościelnym nie przekazano do prokuratury ze względu na uznanie ich za bezpodstawne lub fałszywe. 4 (2%) zgłoszeń w momencie zbierania danych było na etapie weryfikacji wstępnej - informuje Konferencja Episkopatu Polski.

W przypadku pokrzywdzonych z przedziału wiekowego 15-18 lat, których dotyczyły 174 zgłoszenia, 35 z nich również trafiło do odpowiednich służb.

Czytaj też: Płock. 14-latka skoczyła z mostu! Leżała w pobliżu rzeki

Wszedł na przejście razem z synkiem, a po chwili uratował mu życie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki