Koronawirus. Każdy dorosły może zostać zaszczepiony od 21 kwietnia. Jest jeden warunek

Można będzie szczepić się poza kolejnością
Autor: pixabay.com

W sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki przeciw COVID-19, będzie mogła ją otrzymać inna osoba pełnoletnia. We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dopuszczające szczepienie poza kolejnością osób, które ukończyły 18 lat. Warunkiem jest ryzyko zmarnowania szczepionki.

We wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, w którym stwierdzono, iż w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki przeciw COVID-19, może ją otrzymać inna osoba pełnoletnia. Rozwiązanie takie zapowiedział wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk.

- Dzisiaj zostanie opublikowane rozporządzenie, które wprowadzi zmiany. Mówimy tutaj konkretnie o zapisie, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki dopuszcza się szczepienie osób powyżej 18. roku życia, a więc wprowadzamy pewne rozluźnienie - powiedział Dworczyk na konferencji prasowej.

Dworczyk zaznaczył przy tym, że "jest to związane z etapem programu szczepień, w którym dzisiaj się znajdujemy, z tym, ile osób już mamy zaszczepionych i w jakim punkcie realizacji programu jesteśmy".

W nowym rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zawarto przepis, zgodnie z którym "w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób innych niż określone w ust. 1, które ukończyły 18 lat".

- Na horyzoncie widać już wyraźnie ten moment, kiedy szczepionek będzie na tyle dużo, że będziemy mogli w pełni wykorzystać możliwości stworzonego systemu do realizacji programu szczepień, systemu, na który składa się ok. 7 tysięcy punktów w całej Polsce – powiedział szef KPRM, podkreślając, że coraz więcej dostawców szczepionek wywiązuje się z deklaracji dostarczenia szczepionek.

W Polsce wykonano dotąd 9.006.539 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawkę otrzymało 6.699.255 osób. Zaszczepionych drugą dawką oraz jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson jest obecnie 2.307.284 osób. Od 27 grudnia, gdy zaszczepiono pierwszą osobę, zutylizowano w sumie 9811 dawek szczepionek.

Premier Mateusz Morawiecki zarejestrował się na szczepienie
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze