Hiszpańska rada podiatrów (General Council of Official Colleges of Podiatrists) opublikowała w zeszłym tygodniu dokument, w którym lekarze w niej zrzeszeni opisują swoje doświadczenia w związku z COVID-19. Podiatria to dział medycyny zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Ich obserwacje dotyczą stóp pacjentów zakażonych koronawirusem.
Jakie zmiany na stopach powoduje koronawirus?
Najczęściej są to małe swędzące plamy lub wypryski. Mogą też przybrać formę niewielkich ranek.
- Są to zazwyczaj niewielkie rany, a ich występowanie stwierdziliśmy już u wielu dzieci chorych na Covid-19 - podkreśla przewodnicząca hiszpańskiego Stowarzyszenia Pielęgniarstwa Pediatrycznego (AEP) Isabel Morales. - Często pojawieniu się zmian dermatologicznych towarzyszy biegunka.
Najczęściej umiejscowione są w okolicy palców. Czasem przyberają postać zasinienia. Na szczęście znikają bez konieczności leczenia, w miarę jak pacjent z COVID-19 zdrowieje. Przy czym istotne jest, że ich występowanie obseruje się przede wszystkim u młodszych pacjentów i u dzieci.
Dlaczego ważna jest obserwacja stóp?
Objawy zakażenia kronawirusem są bardzo różnorodne, większość z nich łatwo pomylić z innymi chorobami. Jeśli obserwujesz swoje stopy i zauważysz podobne zmiany do tych ze zdjęć w galerii, a pojawi się wysoka gorączka czy uporczywy kaszel, to nie zwlekaj - skontaktuj się z lekarzem.
Szybka diagnoza osób zakażonych koronawirusem i ich odizolowanie od społeczeństwa przyczyniają się bowiem do szybszego wygaszenia pandemii.