Wystawią kości księdza Popiełuszki w kościele

2010-04-10 5:40

To wielkie wydarzenie, na które czekają miliony Polaków. Na początku czerwca, podczas uroczystej beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki (†37 l.), po raz pierwszy wystawione zostaną relikwie zamęczonego przez komunistyczną bezpiekę duchownego.

To właśnie m.in w celu ich pozyskania w obecności członków specjalnej kościelnej komisji dokonano ekshumacji jego ciała, z którego pobrano części kości nadgarstka.

– Oględzin dokonał specjalnie zaprzysiężony zespół lekarzy i księży. Ciało ks. Jerzego zachowało się w doskonałym stanie – mówił na specjalnej konferencji prasowej abp Kazimierz Nycz (60 l.), metropolita warszawski. Według komunikatu kurii, podczas ekshumacji dokonano „kanonicznego rozeznania relikwii”.

Patrz też: Adam Woronowicz poszedł do seminarium, by zagrać Popiełuszkę

– Chodzi o przygotowanie relikwii, które sporządza się poprzez wydzielenie drobnych fragmentów ciała beatyfikowanej osoby. Dzieje się to w obecności specjalnej komisji. Później fragmenty te dzieli się na drobne kawałki i umieszcza w niewielkich pojemniczkach. Wystawiane jest również świadectwo autentyczności – wyjaśnia ks. dr Jacek Nowak, sekretarz komisji ds. Kultu Bożego przy Episkopacie Polski. Jak tłumaczy duchowny, w trakcie całego procesu nie mają miejsca żadne specjalne obrządki. A do czasu beatyfikacji fragmenty ciała są uznawane za szczątki doczesne. Dopiero później moż-na się do nich modlić.

19 grudnia zeszłego roku papież Benedykt XVI (83 l.) podpisał dekret o męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności, a w lutym 2010 r. abp Nycz ogłosił datę beatyfikacji. To właśnie wtedy relikwie ks. Popiełuszki po raz pierwszy zostaną publicznie pokazane. Będą to fragmenty kości nadgarstka, które po uroczystościach zostaną wysłane do świątyń na terenie całej Polski. Jednak jak dotąd nie wiadomo, które kościoły otrzymają relikwie.

– Jest za wcześnie, żeby mówić o tym, które kościoły otrzymają relikwie księdza Jerzego. Jesteśmy na początku procesu podejmowania decyzji na ten temat – twierdzi ks. Zygmunt Malacki (62 l.), proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, w której Popiełuszko był kapłanem. Wiadomo jedynie, że wydobyty z grobu ornat ks. Jerzego trafi do muzeum  przy parafii.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają