Książka Pawła Bożyka, doradcy GIERKA ujawnia fakty z przeszłości: Lech Wałęsa był w 1980 roku opłacany przez komunistów?

2011-05-13 14:24 Sławomir Jastrzębowski

W najbliższych dniach do księgarni trafi autobiograficzna książka profesora Pawła Bożyka "Hanka. Miłość. Polityka". Niezwykle osobista książka opisuje historię wielkiej miłości na tle burzliwych wydarzeń w naszym kraju. Autor był przez 8 lat osobistym ekonomicznym doradcą I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka i jego zaufanym człowiekiem.

Jeden z rozdziałów książki nosi tytuł "Zamach polityczny na Gierka" i pokazuje spisek Jaruzelskiego i Kani, którzy latem 1980 roku odsunęli od władzy Gierka. Bożyk, który był naocznym świadkiem tych wydarzeń, relacjonuje między innymi:

"We wrześniu 1980 Gierek chciał poradzić się Kardynała, co powinien w zaistniałej sytuacji uczynić. Zdawał sobie sprawę z przygotowań poczynionych przez Kanię i Jaruzelskiego dotyczących zmiany na stanowisku I sekretarza. Zaprosił więc kardynała Wyszyńskiego do pałacyku w Natolinie, ale pałacyk został przez Kanię zamknięty, samochody zawrócono, wobec czego Gierek zaprosił zaprosił Kardynała do Klarysewa, gdzie mieszkał. Kardynał Wyszyński niedwuznacznie wskazał Gierkowi na zagrożenia ze strony jego najbliższych współpracowników.

Przeczytaj koniecznie: W tym hotelu Lech Wałęsa walczył o wolną Tunezję

- To oni chcą Pana usunąć ze stanowiska, ich niech się pan najbardziej obawia - powiedział. Nie padły wprawdzie nazwiska Stanisława Kani i Wojciecha Jaruzelskiego, ale Gierek nie miał wątpliwości, o kogo chodzi.

Jeszcze przed wyjazdem na urlop, w czasie jednej z moich rozmów z Gierkiem, do jego gabinetu wszedł nagle minister spraw wewnętrznych Stanisław Kowalczyk. Takie zachowanie świadczyło o nadzwyczajnej ważności spraw, które chciał przedstawić Gierkowi. Spojrzał na mnie wymownie, jakby chciał mnie wyprosić, ale Gierek powiedział:

- Paweł jest wprowadzony w sprawy, może wziąć udział w naszej rozmowie. - Chciałem was poinformować oficjalnie, że Wałęsa to nasz człowiek, współpracujemy z nim, także finansowo, już od siedmiu lat - oświadczył Kowalczyk. - Jestem więc pewien, że się dogadamy. - To dobrze - odpowiedział Gierek. - Rozmawiajcie z nim, nie róbcie mu krzywdy".

Z autorem książki można spotkać się 14 maja, o godz. 11.00 w Pałacu Kultury i Nauki, w Sali Adama Mickiewicza, w czasie Warszawskich Targów Książki.

Najnowsze