Jakie książki najchętniej czytają Polacy? Te o seksie! - To, że seks się sprzedaje, doskonale widać po nominacjach w kategorii Literatura obyczajowa i romans. Większość nominowanych książek - a więc tych, które są najchętniej czytane i bardzo dobrze oceniane przez czytelników - to książki z mniejszym lub większym zabarwieniem erotycznym – mówi Sadowska. Z roku na rok książek stricte erotycznych wśród nominacji w tej kategorii jest coraz więcej.
- Autorzy literatury obyczajowej i romansu nie unikają scen erotycznych, a wręcz epatują nimi. Fabuła naszpikowana jest scenami i kręci się wokół pociągu seksualnego bohaterów. EL. James, czyli autorka "50 twarzy Greya" odeszła do lamusa. Pojawiły się młodsze i bardziej śmiałe pisarki specjalizujące się w literaturze erotycznej, przy których "50 twarzy Greya" to książka dla tych bardzo pruderyjnych – mówi Sadowska i zaraz wymienia książki Elle Kennedy, Penelope Douglas czy Abbi Glines.
- Wyrastają również polskie "gwiazdy" w tej materii, jak choćby Blanka Lipińska – dodaje Izabela Sadowska. Bardzo ostre sceny to jej znak charakterystyczny. Można nawet powiedzieć, że miejscami ocierają się o gwałt.
Na portalu lubimyczytac.pl jeszcze przez kilkanaście dni można oddawać swoje głosy na Książkę Roku 2018. Obok literatury obyczajowej swoje głosy można też oddawać na powieść historyczną, kryminał, czy horror. - Czytelnicy mają również sentyment do znanych i lubianych, którzy odeszli przedwcześnie. W ubiegłym roku w plebiscycie Książka Roku lubimyczytac.pl zwyciężyła biografia Ani Przybylskiej, natomiast w tym o nagrodę walczy bardzo dobrze oceniana biografia Zbigniewa Wodeckiego.