Kupujesz używane auto? Poznaj 5 złotych zasad

i

Autor: Materiały prasowe

Kupno samochodu

Kupujesz używane auto? Poznaj pięć złotych zasad

2023-07-28 0:05 Materiał sponsorowany

Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, istnieje kilka kluczowych zasad, które warto wziąć pod uwagę, aby dokonać właściwego wyboru i zapewnić odpowiednie zabezpieczenie swojego nowego nabytku. Jednak nie tylko wybór auta jest ważny – równie istotne jest dostosowanie odpowiedniego ubezpieczenia. Doskonałym rozwiązaniem, zapewniającym pełen komfort i spokój, jest Smart Casco od LINK4.

Zakup samochodu jest zazwyczaj ważną decyzją, a do tego coraz bardziej kosztowną. Jeśli ktoś uważnie obserwuje rynek, zapewne zauważył, że w ciągu dekady średnia cena używanego auta wzrosła dwukrotnie. 

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości, warto dość dobrze zastawić się nad wyborem. Oto kilka podstawach wskazówek.

1. Badaj historię pojazdu. Możesz skorzystać z raportów CARFAX lub AutoCheck, które dostarczą informacje o wypadkach, naprawach i przebiegu pojazdu. Dużo informacji dostarczy Ci także bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów dostępny na stronie – historiapojazdu.gov.pl. Wpisz numer rejestracyjny, numer VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu, który chcesz sprawdzić. Informacje wyświetlą się od razu. Dowiesz się tam m.in. o: 

  • ważności obowiązkowego badania technicznego oraz ubezpieczenia OC,
  • kto jest właścicielem – firma, organizacja, czy osoba prywatna,
  • poznasz liczbę właścicieli pojazdu od momentu zarejestrowania w Polsce.

2. Zwróć uwagę na zewnętrzne elementy. Karoseria to „ciało” samochodu. Nawet jeśli lśni w słońcu to, nie daj się oślepić tym blaskiem. Wiele mówi o sposobie użytkowania pojazdu przez jego właściciela. Dokładnie obejrzyj lakier, szukając oznak korozji, wgnieceń czy śladów po malowaniu. Przydałby się miernik grubości lakieru, który może wykryć obszary, które były naprawiane i później malowane. 

3. Zajrzyj do serca pojazdu. To komora silnika. Skontroluj stan silnika, układu wydechowego, zawieszenia oraz hamulców. Upewnij się, że nie ma wycieków oleju czy płynów. Warto także sprawdzić stan opon i bieżników.

4. Sprawdź wnętrze. Wyczuj, czy wnętrze jest wilgotne, czy pachnie dymem. Zwróć uwagę na stan tapicerki, deski rozdzielczej, wyposażenia oraz systemów elektronicznych. Upewnij się, że wszystkie funkcje działają poprawnie. Uruchom silnik i sprawdź wszystkie kontrolki, klakson oraz czy otwierają się szyby.

Zawsze też poproś właściciela o możliwość przetestowania samochodu. Przejedź się nim po różnych rodzajach nawierzchni, aby ocenić zachowanie pojazdu na drodze.

5. Konsultuj się z ekspertem. Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy, czy kolejny samochód, nie idź sam przy zakupie używanego samochodu. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności technicznych, zawsze warto poprosić o pomoc mechanika lub eksperta motoryzacyjnego. Fachowa niezależna ocena pomoże uniknąć potencjalnych problemów. Wszystkie silniki benzynowe od 2001 roku i wszystkie silniki wysokoprężne od 2004 roku posiadają diagnostykę pokładową i pamięć usterek. Zdecydowanie powinieneś to skontrolować przed zakupem, np. w warsztacie, który może podpiąć komputer i przeprowadzić szybką diagnostykę.

Chroń auto ze Smart Casco

Samochody z drugiej ręki to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż „nówka sztuka” z salonu. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu samochodu i nie chodzi tu tylko o OC, które jest obowiązkowe.

Hasło: „ubezpieczenie kompleksowe – pełne autoscasco”,  może kojarzyć się z jakimś olbrzymim wydatkiem. Ale spokojnie, dla oszczędnych jest świetna alternatywa! To ubezpieczenie Smart Casco w LINK4, które jest idealne dla tych, którzy nie chcą wydać majątku na polisę, ale jednocześnie nie chcą zostawić swojego samochodu bez ochrony.

Smart Casco, czyli sprytne rozwiązanie

Dzięki Smart Casco ograniczasz ryzyko za niewielką sumę. Ceny tego ubezpieczenia zaczynają się już od 59 złotych przy autach poniżej 15 000 złotych wartości i kończą się na 424 złotych dla pojazdów w granicach 25-40 tys. złotych. 

Cena jest niższa niż pełnej polisy Autocasco, ponieważ wybierasz tylko określone ryzyka, których najbardziej się obawiasz i w ten sposób oszczędzasz.

A do wyboru są trzy podstawowe warianty: Żywioły, Szkoda całkowita i Kradzież auta. Te warianty można ze sobą łączyć, np. wybierając Szkodę i Żywioły albo wszystkie trzy naraz     .

Przede wszystkim warto określić, jakiego zagrożenia się najbardziej obawiasz. W przypadku nawałnic, burz i huraganów auto zabezpieczy wariant Żywioły. Firma pokryje szkody, jeśli w wyniku działania żywiołów na samochód spanie drzewo albo gdy uszkodzi je piorun lub grad. 

Odszkodowanie za szkodę całkowitą 

Z pewnością zawsze przyda się także drugi z wariantów dotyczący szkody całkowitej. Wówczas zyskujemy ochronę w przypadku zderzenia auta z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz pojazdu, gdy auto nie nadaje się już do naprawy i zostanie orzeczona szkoda całkowita. 

Ta opcja zadziała także wtedy, gdy nie zdążysz wyhamować i najedziesz na powalone drzewo. Jeśli uszkodzenia rozbitego samochodu będą oznaczać szkodę całkowitą, firma wypłaci odszkodowanie.

Warto wziąć pod uwagę, że starsze pojazdy często niosą ze sobą ryzyko, że nawet niewielkie uszkodzenia mogą skończyć się szkodą całkowitą. Eksplodujące poduszki powietrzne i pasy pirotechniczne mogą być kosztowne w naprawie, przekraczając wartość samego pojazdu. Oto dlaczego odpowiednie ubezpieczenie, takie jak Smart Casco, staje się nieodzownym zabezpieczeniem dla kierowców, którzy decydują się na starsze auta.

Trzeci wariant – Kradzież auta – uratuje Cię przed skutkami działalności złodziei. Jeśli odjadą Twoim pojazdem, firma zrekompensuje szkodę.

Ze Smart Casco w LINK4 możesz czuć się spokojny nie tylko w Polsce. To ubezpieczenie działa także w Europie. Polisa dostępna jest z posiadającym wiele dotykowych korzyści Pakietem OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.

Oczywiście, jeśli potrzebujesz szerszej ochrony lub masz auto, które jest warte więcej niż 40 tys. złotych, to może warto zastanowić się nad pełnym Autoscasco. Ale dla posiadaczy tańszych pojazdów, którzy szukają rozsądnych rozwiązań i chcą oszczędzać, Smart Casco to strzał w dziesiątkę!

Tak szybko kupisz ubezpieczenie Smart Casco

Na stronie internetowej www.link4.pl dostępny jest praktyczny kalkulator OC, który łatwo wyliczy całkowity koszt polisy, którą można opłacić nawet w czterech ratach. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Więcej informacji, w tym wszystkie limity i ograniczenia, znajdziesz w OWU na stronie link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z Grupą PZU