Los planety zależy od młodych

i

Autor: Materiały prasowe

Ekologia

Los planety zależy od młodych

2022-12-23 10:04 Materiał sponsorowany

Oficjalne dane wskazują, że w 2021 r. wytworzono aż 57 mln ton elektrośmieci. Porzucone w nieodpowiednie miejsca zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze oraz mogą prowadzić do licznych dolegliwości zdrowotnych. W Centrum ElektroEkologii organizowane są warsztaty dla młodzieży, by im to uświadomić. Tylko w tym roku wzięło w nim udział 6 tys. uczniów klas 7-8 oraz licealistów.

Od ponad roku Centrum ElektroEkologii edukuje młodzież w temacie elektrośmieci i odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Elektrośmieci zawierają liczne szkodliwe substancje m.in. rtęć, ołów, związki bromu, chrom, kadm, nikiel, a także PCB-związki chemiczne, freon oraz azbest, które po wydostaniu się z uszkodzonego, zardzewiałego urządzenia mogą przeniknąć do gleby, wód gruntowych czy powietrza. Może to mieć fatalny wpływ na środowisko, zdrowie ludzi i zwierząt

Centrum ElektroEkologii stawiało pierwsze kroki w listopadzie 2020 r., prowadząc serię „Ekowarsztatów o elektrośmieciach” dla szkół podstawowych i średnich w formie online. Zainteresowanie warsztatami było na tyle szerokie, że organizatorzy zdecydowali się stworzyć stacjonarne miejsce w Warszawie. Działalność Centrum skierowana jest do młodzieży szkół średnich oraz z klas 7-8 szkół podstawowych. Przez rok Centrum przeprowadziło prawie 250 ekowarsztatów. Centrum ElektroEkologii chciało, żeby z zajęć stacjonarnych korzystały szkoły nie tylko z Warszawy. W tym celu zorganizowało ElektroEkologiczną Wycieczkę. Uczniowie brali udział w ekowarsztatach, obserwowali panoramę stolicy z tarasu na 21. piętrze Varso Place oraz odwiedzili  Centrum Nauki Kopernik.

Centrum podejmuje też inne działania proekologiczne, m.in: konkurs na najciekawszy EKOmiks o elektrośmieciach, „Ekodebata o elektrośmieciach. Jak podnieść świadomość młodzieży na temat recyklingu elektrośmieci?” z udziałem uczniów oraz przedstawicieli ElektroEko, Samsunga oraz Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, czy też ElektroEkologiczny Hackathon. Celem Hackathonu było znalezienie rozwiązania na zwiększenie liczby oddawanych elektrośmieci wśród młodzieży.

Nasza grupa docelowa to osoby, które od urodzenia mają kontakt z technologią, więc istotnym jest, aby zdali sobie sprawę z tego, że sposób w jaki z niej korzystają i gdzie oddają zużyty sprzęt, ma wpływ na klimat – mówi Grzegorz Skrzypczak, Prezes Zarządu ElektroEko, inicjatora Centrum ElektroEkologii.

Los planety zależy od młodych

i

Autor: Materiały prasowe

Zaplanuj lekcję w Centrum ElektroEkologii

Aby zaplanować lekcję, szkoły proszone są o kontakt poprzez adres e-mail:centrumelektroekologii@gmail.com

Centrum ElektroEkologiiCambridge Innovation CenterVarso Place, piętro IUl. Chmielna 7300-801 Warszawa

Los planety zależy od młodych logo

i

Autor: Materiały prasowe
Nasi Partnerzy polecają