Marianna Popiełuszko, matka ks. Jerzego, spoczęła na cmentarzu w Suchowoli

2013-11-24 11:15

Na cmentarzu w Suchowoli (woj. podlaskie) spoczęła w sobotę matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Żegnały ją prawdziwe tłumy - w tym duchowni, najważniejsze osoby w państwie i delegacja "Solidarności". Marianna Popiełuszko zmarła we wtorek 19 listopada w szpitalu w Białymstoku. Miała 93 lata.  

Nabożeństwo w kościele w Suchowoli poprowadził metropolita białostocki Edward Ozorowski. Wśród obecnych był m.in. były prezydent RP Lech Wałęsa, Kardynał Kazimierz Nycz, abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

Przed mszą do kościoła dotarł z rodzinnej wsi Okopy kondukt z trumną z ciałem zmarłej. W Okopach Marianna Popiełuszko mieszkała z rodziną. Tam wychowywał się również ks. Jerzy, a Suchowola była jego rodzinną parafią. Na rynku w Suchowoli, gdzie znajduje się pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, oczekiwały przed mszą liczne poczty sztandarowe i delegacje "Solidarności". Związek był zaangażowany w organizację uroczystości pogrzebowych – czytamy na stronie Polskiego Radia.

Zmarłą wspominano we wszystkich wystąpieniach w czasie uroczystości pogrzebowych. ­W homilii metropolita białostocki abp Edward Ozorowski powiedział, że Marianna Popiełuszkostała się współmęczenniczką syna męczennika”. Opisując jej życie mówił, że była „matką, świadkiem wiary, Polką i Podlasianką”.

Listy kondolencyjne nadesłali m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk i wielu kościelnych hierarchów. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz napisał m.in., że Marianna Popiełuszko "stała się symbolem matki cierpiącej, która oddaje swojego syna Bogu i strzeże wiernie duchowego dziedzictwa, któremu on służył".

Zobacz też: Marianna Popiełuszko wybaczyła mordercom swojego syna!

Na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski kondolencje papieża Franciszka po śmierci Marianny Popiełuszko przekazał nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore. "Ojciec Święty Franciszek, poinformowany o śmierci Pani Marianny Popiełuszko, łączy się duchowo z tymi, którzy połączeni we wspólnej modlitwie dziękują Bogu za Jej piękne i długie życie, oddane Bogu, Kościołowi i Rodzinie" - czytamy na stronie Episkopatu.

"Odchodzi z tego świata "ikona" Matki (...). Zawsze wspierała modlitwą i aprobowała duszpasterską i społeczną działalność Syna, choć przeczuwała, że za swoją postawę i przekonania może zapłacić najwyższą cenę" - głosi tekst kondolencji, które zostały też odczytane w czasie uroczystości w Suchowoli.

Czytaj również: Popiełuszko spotkał papieża Jana Pawła II! - sensacyjne ZDJĘCIA!

Ks. Jerzy został beatyfikowany w 2010 r.

Marianna Popiełuszko spoczęła na cmentarzu w Suchowoli w rodzinnym grobowcu. W 2002 roku pochowano tam jej męża Władysława Popiełuszko, który zmarł w wieku 92 lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE