MATURA 2012. Język POLSKI 4.05.2012 poziom podstawowy, 7.05.2012 poziom rozszerzony - jak się przygotować, OPINIE

2012-05-03 10:40

Matura 2012 z języka polskiego już 4.05.2012. Pierwszego dnia matur 2012 czniowie klas maturalnych przystąpią do testu dojrzałości. Wtedy napiszą test podstawowy z języka polskiego, obowiązkowy dla wszystkich abiturientów.  Zdający ma 170 minut na rozwiązanie postawionych przed nim zadań. 7.05.2012 poziom rozszerzony języka polskiego. Matura z JĘZYKA POLSKIEGO - jak się przygotować do egzaminu dojrzałości z jęz. polskiego?

MATURA 2012 - JĘZYK POLSKI - poziom podstawowy

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym jest obowiązkowa dla wszystkich uczniów. Składa się z dwóch części – rozumienia tekstu czytanego oraz sprawdzenia umiejętności pisania tekstu wyczerpującego zadany temat, który jest sprecyzowany i ogranicza się przede wszystkim do poprawnej analizy idei zawartej w przytoczonych fragmentach. Egzamin w części pierwszej zawiera zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte. Uczeń może uzyskać 70 punktów.

MATURA 2012 - JĘZYK POLSKI - poziom rozszerzony

Poziom rozszerzony natomiast zdają chętni uczniowie. Odbywa się on 7 maja, a żacy mają 180 minut na napisanie własnego tekstu związanego z fragmentem utworu literackiego zamieszczonym w arkuszu egzaminacyjnym. Wypracowanie musi jednak zawierać odwołania do całej twórczości lub nawiązywać do szerszego kontekstu przedstawianego problemu. Uczeń może uzyskać 40 punktów.

MATURA z JĘZYKA POLSKIEEGO - jak się przygotować

Matura jest sprawdzeniem wiedzy ucznia z trzech lat. Jest to materiał, którego nie da się nauczyć w jedną noc. Warto natomiast odświeżyć sobie treści przeczytanych uprzednio lektur, przypomnieć pewne podstawowe toposy oraz często wykorzystywane motywy literackie.

-Przeczytaj, lub chociaż przeglądnij podręczniki z 3 lat nauki w liceum, przypomnisz sobie dotychczas omówione utwory, ważne konteksty interpretacyjne, biograficzne itd. niezbędne podczas pisania wypracowania (mój podręcznik był wydawnictwa Scentor, który zresztą gorąco polecam) – radzi na forum dla licealistów ubiegłoroczna maturzystka.

Gdy zapomnimy właściwego słowa lub jego formy – nie trzeba panikować – zdający maturę może korzystać ze słownika ortograficznego oraz poprawnej polszczyzny. Warto pamiętać, że wypracowanie musi mieć co najmniej 250 słów.  Inaczej egzaminator nie oceni stylu, kompozycji, zapisu i języka pracy, jedynie rozwinięcie tematu. A to aż 50% punktów za tekst!

- Żeby nauczyć się pisać prace maturalne, trzeba rozwiązywać testy CKE - pisze jedna z uczennic liceum - Jeśli nie masz siły pisać całego wypracowania, to napisz sobie sam konspekt. To tak, jakby pisać klucz odpowiedzi - radzi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki