Miękko na podłodze

2007-10-09 17:41

Dzięki niskiej cenie i bogatemu wzornictwu wykładziny dywanowe są bardzo popularne. Bez problemu można je ułożyć samodzielnie, i to szybko.

Wykładziny dywanowe mogą być wykonane z surowców naturalnych, jak wełna, trawa morska, bawełna, włókna roślin egzotycznych (sizal, juta), lub syntetycznych: poliamidu - nylonu, polipropylenu, poliestru i akrylu. Walory użytkowe wykładzin, takie jak trwałość, odporność na zabrudzenia oraz łatwość czyszczenia, zależą od rodzaju włókien, splotu i podkładu, czyli warstwy spodniej.

Jakie runo

- Wełniane: jest ciepłe, miękkie, nie ugniata się, reguluje wilgotność powietrza, ale alergizuje i łatwo się plami, trudno się je czyści.

- Z sizalu, juty i włókna kokosowego: są odporne na ścieranie i dość trwałe, ale szorstkie w dotyku, mniej amortyzują upadki, trudno się je czyści. Nie powinny być układane w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, np. w łazienkach i kuchniach.

- Akrylowe: jest miękkie i sprężyste (w dotyku przypomina wełnę), ale najmniej trwałe ze sztucznych wykładzin dywanowych.

- Z poliamidu: jest najbardziej odporne na zagniecenia, ścieranie oraz wilgoć, natomiast elektryzuje się i przyciąga kurz. Jest też najmniej odporne na plamienie.

- Z poliestru: jest dość miękkie i sprężyste, odporne na działanie chemikaliów i plamy, ale mało odporne na odkształcenia.

- Z polipropylenu: to jedne z najtańszych wykładzin, łatwe do czyszczenia, nie wchłaniają wody, ale są łamliwe i nie daje się ich zadrukowywać wzorami.

Jaki splot

- Strzyżony - sprawia, że wykładzina jest puszysta i włochata (świetna do sypialni, ale np. w pokoju dziecięcym kłopotliwa do utrzymania w czystości).

- Welurowy - gęsto tkany, sprawdza się w pokoju dziecka, bo jest łatwy do czyszczenia, więc nie będzie kłopotu z usuwaniem plam.

- Pętelkowy (boucl) - bardzo wytrzymały, nie sprawia trudności w czyszczeniu.

- Mieszany - oferuje bogactwo faktur.

Jaki spód

- Filcowy i z juty - tłumi hałas, dobrze izoluje od zimna i wilgoci, ma dobrą przyczepność i nadaje się na każde podłoże (także drewno). Juta naturalna i filc są wytrzymałe na wysoką temperaturę, zaś juta syntetyczna ma właściwości antybakteryjne.

- Z gumy kauczukowej (rzadziej spotykany) - wykładziny z takim spodem kładzie się na beton lub lastryko, inne powierzchnie mogłyby ulec zniszczeniu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki