Na wycieczkę do najsłynniejszych czeskich uzdrowisk

2018-06-25 0:00

Poświęcenie źródeł leczniczych, festiwale historyczne, jarmarki rzemiosł, fajerwerki i wiele innych atrakcji towarzyszy corocznemu otwarciu sezonu w czeskich uzdrowiskach.

Luhačovice, czwarte pod względem wielkości uzdrowisko w Czechach i najpopularniejszy kurort na Morawach uroczyście zainauguruje sezon turystyczny. Miasto słynie z przepięknych budynków sanatoryjnych zaprojektowanych przez Dušana Jurkoviča. Na szczególną uwagę zasługuje sanatorium Dom Jurkoviča z 1902 roku, ulokowany w samym centrum, tuż obok kolumnady. Powstał w wyniku przebudowy Domu Jana z XVIII wieku. Jurkovič połączył dwa stare budynki w jedną całość, następnie dobudował jeszcze jedno piętro i poddasze. Luhačovice ozdabia także wiele innych dzieł tego wyjątkowego architekta, między innymi willa Chaloupka, hotel Jestřabí, willa Valaška i Vlastimila czy altana muzyczna.

Uzdrowisko Priessnitza w Jeseniku (północne Morawy) słynie z osiemnastu źródeł leczniczych i wyjątkowego klimatu. To właśnie tutaj Vincenz Priessnitz, lekarz, którego znała cała Europa, wybudował pierwszy na świecie instytut wodoleczniczy, tworząc w ten sposób podstawy nowej metody leczniczej.

Mariańskie Łaźnie, jedno z najsłynniejszych uzdrowisk czeskich,  rozpoczęły swój pierwszy sezon uzdrowiskowy dopiero w roku 1808, ale bardzo szybko zmieniły się w ulubione miejsce wypoczynku słynnych osobistości. W swoim czasie bywał tu król angielski Edward VII, J. W. Goethe czy Fryderyk Chopin, którego pobyt w uzdrowisku do dziś przypomina coroczny festiwal muzyczny im. F. Chopina. Niezwykłą atmosferę miasta tworzą perełki architektoniczne, łącznie z neobarokową kolumnadą, budynkami w stylu empire i Śpiewającą Fontanną.

Karlowe Wary to najsłynniejsze czeskie uzdrowisko, zostało założone przez króla Karola IV. Zgodnie z legendą, władca w czasie jednej z wypraw łowieckich ścigał jelenia. Zwierzę, uciekając przed myśliwymi, ratowało się skokiem ze skały do kanionu rzeki Teplej. Karol IV wraz ze swą drużyną zszedł wówczas do doliny i odkrył gorące źródła mineralne bijące z głębi ziemi. W tym miejscu polecił zbudować uzdrowisko. Eleganckie uzdrowisko jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Leczy się tu przede wszystkim zaburzenia metabolizmu i układu trawiennego. Sił nabierają tu także pacjenci po chorobach onkologicznych. Trzynaście gorących źródeł o temperaturze od 41 °C do 73 °C tryska z głębokości 2–2,5 km. Temperatura dwóch do tej pory znalezionych źródeł zimnych wynosi ok. 15 °C. Miejsca ich wypływu strzegą malownicze kolumnady, po których przechadzają się turyści z kubkami ze źródlaną wodą.

Liczące ponad dwieście lat uzdrowisko Karlova Studanka  szczyci się  jedynym w swoim rodzaju górskim klimatem, źródłami mineralnymi, piękną przyrodą Parku Krajobrazowego Jesioniki. Znajdziemy tu zabytkowe budynki w stylu empire, na przykład pałacyk myśliwski, kaplicę świętego Huberta lub domy zdrojowe, gdzie posmakujemy tutejszej wody mineralnej.

 Zapraszamy do odkrywania czeskich uzdrowisk!

Więcej informacji: www.czechtourism.com

 

Czech Tourism logotyp

i

Autor: Czech Tourism Link: http://www.czechtourism.com/pl/home/

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki