Najczęściej popełniane błędy podczas składania deklaracji rocznych. ZOBACZ jak ich uniknąć CZĘŚĆ 1[PROGRAM DO ROZLICZEŃ PIT ZA DARMO]

2015-01-15 12:38

Złożenie zeznania rocznego za dochody osiągnięte w roku 2014 jest obligatoryjne. Masz czas do 30 kwietnia by wywiązać się z tego obowiązku. Już same niedotrzymanie tego terminu może nieść za sobą poważne konsekwencje. [POBIERZ PROGRAM DO ROZLICZEŃ PIT ZA DARMO]

 

Jeśli nawet zmieścimy się w tym terminie, nie oznacza to stuprocentowej pewności, że zeznanie zostanie uznane za złożone. Przepisy z zakresu podatku dochodowego są skomplikowane, ale i sami możemy popełnić wiele błędów formalnych lub rachunkowych, bardziej poważnych w skutkach lub mniej, ale wymagających poprawy lub złożenia korekty. Aby nie zostać wezwanym do urzędu skarbowego, prześledźmy najczęściej popełniane błędy w rozliczeniach rocznych. Przeanalizujmy krok po kroku, o czym należy pamiętać wypełniając zeznanie.

Rozlicz się na właściwym i aktualnym formularzu

Prowadząc działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtem ewidencjonowanym właściwym dla Ciebie formularzem jest PIT 28. Pamiętaj, że Twój czas na złożenie tego zeznania jest krótszy i musisz się spieszyć, by zdążyć do końca stycznia. Jeżeli natomiast rozliczasz się podatkiem liniowym, skorzystasz z PIT 36L, a prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogólnych PIT 36. Ten sam PIT złożą także osoby będące zatrudnione, ale rozliczające swoje dochody wspólnie z dochodami małoletnich dzieci lub osiągające dochody z zagranicy. Pamiętaj także, że druki deklaracji co roku się zmieniają. Należy więc się upewnić, że składamy zeznania na aktualnych do danego roku formularzach.

Nie zapomnij o podaniu właściwego dla Ciebie identyfikatora podatkowego (NIP albo PESEL)

Jeżeli wypełniamy deklarację ręcznie, często zapominamy o podaniu identyfikatora podatkowego, który podajemy na samej górze deklaracji. Pamiętaj też, że od 2012r. jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, byłeś zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług lub też byłeś płatnikiem składek zus, Twoim identyfikatorem jest NIP. W przeciwnym wypadku podasz PESEL. Zwróć też uwagę, czy przez pomyłkę nie wpisałeś z PIT 11 numeru płatnika, czyli pracodawcy, a nie Twojego – czyli podatnika.

Określ, czy składasz zenanie indywidualnie, jako osoba samotnie wychowująca dziecko, czy też wspólnie z małżonkiem

Niby mały kwadracik do zaznaczenia, a jednak jak wiele znaczy. Określa on sposób wyliczenia podatku. Bowiem małżonkowie pozostający w związku małżeńskim przez co najmniej rok, mogą złożyć wspólne zeznanie roczne. Pamiętaj jednak, że jeśli małżonek rozlicza dochody z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym, kartą podatkową, ryczałtem ewidencjonowanym lub podlega podatkowi tonażowemu, nie ma możliwości wspólnego rozliczenia. Z takiego prawa nie skorzysta również podatnik, który zawiesił prowadzenie działalności lub gdy mieliście podpisaną intercyzę. Jeżeli już ustalimy, że mamy prawo skorzystać, z takiego preferencyjnego rozliczenia, musimy zsumować wszystkie nasze dochody i od ich połowy obliczyć podatek, który to następnie mnożymy razy dwa.

Częstym błędem popełnianym przy ręcznym wypełnieniu deklaracji jest wyliczenie podatku od łącznej sumy i dzielenie go na pół, co jest niezgodne z zasadami wyliczania podatku. Wiedz też że będziesz mógł rozliczyć się wspólnie z małżonkiem tylko gdy składasz zeznanie w ustawowym terminie. Gdy nie zdążysz, nie będziesz miał do tego prawa. Pamiętaj też o wpisywaniu danych małżonka w załącznikach do zeznania i o zachowywaniu kolejności danych do niego wpisywanych, szczególnie w pozycjach, gdzie wpisujesz dochody, nie pomyl kolejności wpisu.

Zaznacz, czy jest to zeznanie czy korekta zeznania podatkowego

Musisz określić, czy składasz zeznanie, czy też korektę wcześniej złożonego zeznania. Gdy składasz korektę zeznania musisz wypełnić cały formularz, a nie tylko błędnie wypełnioną część. Nie zapomnij też dołączyć pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. Czynny żal ma nadal znaczenie.

Podaj aktualne dane adresowe

Pamiętaj, że w zeznaniu podajesz swój adres zamieszkania a nie zameldowania. A jeżeli w trakcie roku uległ on zmianie, jego aktualizacji można dokonać już w samym zeznaniu, chyba że wcześniej złożyłeś ZAP-3 lub NIP-3 (dla prowadzących działalność gospodarczą). Na formularzach tych zawiadomisz także o zmianie rachunku bankowego, szczególnie, gdy liczysz na zwrot.

Uwzględnij wszystkie dochody, jakie osiągnąłeś w 2014


O dochodach z umowy o pracę z pewnością pamiętasz, ale czy nie zapomniałeś o drobnych zleceniach, a może wygrałeś w totka lub w jakimś konkursie lub inwestowałeś na giełdzie. A może wypłacono ci dywidendy z posiadanych akcji w jakiejś spółce. A czy uwzględniłeś wypłacone ci odsetki bankowe? Wiedz też, że istnieją przychody zwolnione z podatku, jak np. słynne becikowe, alimenty na dzieci do 25 roku życia, ale i diety z tytułu podróży służbowych. Zapoznaj się z pełną listą wyłączeń wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wiedz, że nie wykazanie przychodów podlegających opodatkowaniu stanowi przestępstwo skarbowe i może grozić Ci kara grzywny.

Uwzględnij składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne i to we właściwych wysokościach

Pamiętaj, ze zapłacone składki na ubezpieczenie zus masz prawo odliczyć w zeznaniu rocznym, ale tylko w określonych wielkościach. Odliczenie składek społecznych nie może przekroczyć kwoty dochodu, a zdrowotnych wyliczonego podatku. Dodatkowo składki zdrowotnej nie możesz odliczyć w pełnej wysokości a tylko 7,75% podstawy jej wymiaru. Wiedz też, że gdy prowadząc działalność gospodarczą, zaliczyłeś zapłacone przez Ciebie składki społeczne do kosztów uzyskania przychodu, nie masz już prawa uwzględnić ich w zeznaniu podatkowym. Nie odliczysz też składek zapłaconych w poprzednich latach, kiedy to nie starczyło Ci dochodu lub podatku do ich odliczenia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki