NBP dziękuje pracownikom służby zdrowia i emituje poświęconą im srebrną monetę kolekcjonerską

2021-12-09 0:05
NBP dziękuje pracownikom
Autor: Materiały prasowe

Kończy się kolejny rok pandemii. Polscy pracownicy sektora służby zdrowia nieustająco walczą o życie każdego pacjenta. Narodowy Bank Polski dziękuje za ten bohaterski wysiłek, emitując 15 grudnia poświęconą im srebrną monetę kolekcjonerską.

„Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19” – tak brzmi inskrypcja na najnowszej monecie kolekcjonerskiej NBP. Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra. Od 15 grudnia będzie ją można nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP w całej Polsce oraz w sklepie internetowym NBP (kolekcjoner.nbp.pl).

Dwa lata niepewności

Pierwszy na świecie przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano pod koniec 2019 r. W 2020 r. wirus rozprzestrzenił się niemalże na cały świat, a Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii. Ponad 5 milionów osób po zakażeniu nowym wirusem straciło życie. Pandemia COVID-19 spowodowała także globalny kryzys społeczny i gospodarczy. Aby się jej przeciwstawić, potrzebne były szybkie i zdecydowane działania.

Na froncie walki z koronawirusem

Na pierwszej linii frontu walki z niewidocznym wrogiem, który z dnia na dzień stawał się silniejszy i coraz bardziej bezwzględny, stanęli pracownicy służby zdrowia. To oni – już prawie dwa lata – narażając zdrowie i życie, bohatersko walczą o każdego pacjenta. Dzięki ich ciężkiej pracy, poświęceniu i determinacji ludzie, którzy zachorowali na COVID-19 mają szansę na wyzdrowienie i powrót do swoich rodzin. Wysiłek całego personelu medycznego ma również niebagatelne ekonomiczne znaczenie – nie tylko w skali naszego kraju, ale i całego świata. 

Srebrna moneta w podzięce za trud, zaangażowanie, profesjonalizm

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważny jest drugi człowiek. Jeszcze mocniej unaoczniła znaczenie zawodów medycznych. W hołdzie pracownikom ochrony zdrowia, w podzięce za ich trud i zaangażowanie oraz za profesjonalizm, serce, współczucie i empatię okazywane pacjentom Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł – „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19”.

Ważny symbol − dłoń lekarza ujmuje z troską dłoń pacjenta

Jak przedstawić na monecie heroizm pracowników ochrony zdrowia? Jak opowiedzieć obrazem o każdym dniu poświęcenia i walki z wirusem? Wybrany został motyw: − Na rewersie monety jest przedstawiona dłoń lekarza w rękawiczce chirurgicznej ujmująca z troską dłoń pacjenta − mówi Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP. I dodaje: − Poniżej umieszczona jest wstęga w barwach Rzeczypospolitej Polskiej, która została wykonana metodą druku UV. Napis na monecie głosi: „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19”. 

Na awersie widnieją: nominał, napis „Rzeczpospolita Polska”, rok emisji oraz wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.

Ostatnia w 2021 r. emisja monety kolekcjonerskiej

Tą szczególną, srebrną monetą „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19” Narodowy Bank Polski zamyka cykl emisyjny w 2021 r. Ale już od stycznia na kolekcjonerów czekają kolejne monety i banknoty, którymi będą mogli wzbogacić swoje zbiory. Co tym razem przygotował bank centralny? Szczegóły w planie emisji wartości kolekcjonerskich i monet okolicznościowych na 2022 r. dostępnym na stronie www.nbp.pl.

Banknoty i monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce

Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń, upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski.

Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych m.in. bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku.

Podobnie monety kolekcjonerskie wykonywane ze srebra i złota mogą być uatrakcyjniane poprzez dodanie elementów wykonanych z innych materiałów, np. bursztynu, cyrkonii, szkła czy ceramiki lub przez zastosowanie technik dodatkowych jak: nadruk wykonany w technice tampondruku, druk UV, selektywne złocenie czy matowienie laserowe.

Banknoty i monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Niezależnie od wartości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży banknoty i monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

Wartości kolekcjonerskie emitowane przez NBP można zakupić w każdym z szesnastu Oddziałów Okręgowych NBP zlokalizowanych we wszystkich miastach wojewódzkich oraz w sklepie internetowym NBP: kolekcjoner.nbp.pl.

Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką

Moneta: „Dziękujemy służbie zdrowia za poświęcenie w czasie pandemii COVID-19”

Nominał: 10 zł

Metal: Ag 925/1000

Stempel: lustrzany, druk UV

Średnica: 32,00 mm

Masa: 14,14

Brzeg: gładki

Nakład: do 10 000 szt.

Projektant: Urszula Walerzak

Emitent: NBP

Na zlecenie NBP monetę wyprodukowała Mennica Polska SA

Partnerem materiału jest 

NBP dziękuje pracownikom logo
Autor: Materiały prasowe