Ospa szaleje w Polsce! Ponad trzy razy więcej przypadków niż przed rokiem

2022-05-21 8:13
Ospa wietrzna. Zdjęcie poglądowe
Autor: Max20001/ Wikimedia Commons

Ospa to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Kojarzy się przede wszystkim z uciążliwą i swędzącą wysypką na ciele. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, od początku roku do połowy maja odnotowano prawie 70 tys. przypadków ospy! To aż o 50 tys. więcej niż przed rokiem. Z czego to wynika?

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa. Główne objawy tej choroby to swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach i błonach śluzowych. Do tego dochodzi gorączka i ból mięśni. Pacjent ma powiększone węzły chłonne. Niestety, w wyniku ospy wietrznej może dojść do groźnych powikłań. Najczęstsze to zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) i ostra małopłytkowość. Przeciwko ospie przyjmowana jest szczepionka w dwóch dawkach.

Zobacz koniecznie: Nowe ognisko COVID-19! Szpital wprowadza ograniczenia

W ubiegłym roku w okresie od stycznia do połowy maja odnotowano 20 tys. przypadków zachorowania. W tym roku w tym samym okresie już 69 tys., co wynika z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Eksperci nie mają wątpliwości, że ubiegłoroczna mniejsza liczba zakażeń wynikała z pandemicznych obostrzeń, jakie wprowadzono w związku z epidemią COVID-19. Skutkowały one m.in. ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, noszeniem maseczek i zwiększonym dystansem społecznym.

Czytaj koniecznie: Owodnia pomaga w leczeniu oparzeń górników z Pniówka

Sonda
Myślisz, że czeka nas kolejna fala zakażeń koronawirusem?
Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE