OSZCZĘDZANIE ENERGII: Proste sposoby na zatrzymanie ciepła w domu

2013-01-31 3:00

Szczelne drzwi i okna, dobrze osadzone parapety, właściwie izolowany dach i ocieplone ściany. To tylko wybrane proste sposoby na zatrzymanie ciepła w domu czy mieszkaniu.

Specjaliści wyliczyli, że przez nieszczelne okna ucieka nawet 30 proc. ciepła. Tym samym uciekają też pieniądze, które musimy wydać za ogrzewanie mieszkania.

A można temu zapobiec. Wystarczy zamontować w całym domu dobrej jakości okna. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze konkretnych modeli? Istotne są same szyby. Najlepsze są te, które mają jak najniższy współczynnik przenikania ciepła (U<0.6 W/m2K).

Okno na taras

Wiele osób marzy o ogromnym tarasowym oknie w domu. Jednak już przy podjęciu decyzji o montażu takich dużych okien pojawiają się wątpliwości związane z ich użytecznością. I są one jak najbardziej uzasadnione. Dlaczego? Duże, niewłaściwej jakości tafle szyb mogą po prostu nie utrzymywać ciepła. Prowadzi to do szybkiego wychłodzenia mieszkania. Zimne duże szyby mogą mieć wyłącznie walory estetyczne, gorzej może być z tymi pragmatycznymi. Ale obecnie ze względu na mroźne zimy wcale nie trzeba rezygnować z dużych tarasowych okien. Wystarczy wybrać modele energooszczędne z termoizolacyjnymi szybami. Jak podkreślają eksperci, termoizolacyjne szyby powodują powstanie tzw. efektu cieplarnianego.

Na czym on polega? Promieniowanie słoneczne nagrzewa ściany, podłogi, meble i zostaje zamienione na promieniowanie długofalowe, które jest odbijane do wewnątrz. Zastosowanie w oknie szyby zespolonej, termoizolacyjnej zapewnia wyższe temperatury na wewnętrznej powierzchni szyby oraz redukcję ciągów zimnego powietrza na szybach. Wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, tj. argonem lub kryptonem, powoduje dodatkowe obniżenie strat ciepła z pomieszczenia.

Oczywiście termoizolacyjna szyba to jedno. Ale istotna jest też sama rama okna. Może ona być wykonana z plastiku lub drewna. Ważne jest również jej wnętrze. Zwracać należy uwagę na materiał uszczelniający skrzydeł okiennych i ram, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Dobrej jakości okna powinny być zamontowane w całym domu. Tylko takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić ciepło i tym samym pieniądze. Często zapominamy o szczelnej przestrzeni między parapetem a samą ramą okna. Zwracajmy uwagę przy montażu, czy ta część jest właściwie ocieplona i zabezpieczona.

Nie oszczędzaj na izolacji

Rzecz jasna nie bez znaczenia są szczelne drzwi wejściowe. Nie mogą one przepuszczać chłodnego powietrza z zewnątrz. W tym wypadku również zwracajmy uwagę na materiał, z którego są wykonane, i na to, czy są wyposażone w dobre uszczelki. Ważne również jest to, czy mają one wiele okienek, czy też są lite.

Jednym z najistotniejszych elementów jest odpowiednia izolacja termiczna obiektu. Jak zaznaczają budowlańcy, w przypadku budynków jednorodzinnych największy udział w stratach ciepła mają okna zewnętrzne, wentylacja, ściany zewnętrzne i dach. Konieczna jest izolacja ścian, dachów, stropów, stropodachów oraz podłóg na gruncie.

Dobrze wykonany i prawidłowo izolowany dach powinien zabezpieczać budynek przed wilgocią z zewnątrz oraz stratami ciepła w okresie zimowym, a latem przegrzewaniem się pomieszczeń na poddaszu. Aby dach spełniał swoje podstawowe warunki, powinien być wykonany z materiałów odpowiedniej jakości, zgodnie ze sztuką budowlaną. Współczynnik przenikania ciepła U dla dachu powinien wynosić nie więcej niż 0,25 W/(m2K). Zastosowanie niewłaściwych, oszczędnych materiałów może w szybkim czasie doprowadzić do uszkodzeń poszczególnych elementów izolacji.

Ciepło ucieka przez ściany

Istotna jest też sama bryła obiektu. Jeśli będzie odpowiednio zaprojektowana, a budynek właściwie docieplony, ciepło nie będzie uciekać. Im bardziej zwarta bryła budynku, bez dużej liczby okien i okienek na poddaszach, wysunięć oraz balkonów, tym obiekt będzie szczelniejszy.

Ważny jest także materiał, z którego dom jest wykonany. Coraz częściej wykorzystuje się beton komórkowy, cegłę silikatową, technologię szkieletową bądź elementy prefabrykowane. Ale i osoby, które mieszkają w starszych obiektach i już nie mają wpływu na wybór materiału do budowy, mogą po prostu ocieplić swoje domy. Zwykle robi się to za pomocą styropianowych płyt. Co bardzo ważne, sam zabieg ocieplania budynku należy wykonywać późnym latem i wczesną jesienią (najlepiej we wrześniu). Prowadzenie takich prac późną jesienią czy zimą może mieć niekorzystny wpływ na efekt końcowy. Na przykład może się pojawić zagrzybienie albo płyty mogą odpadać, bo nie będzie właściwego wiązania.

Skuteczne ogrzewanie

Szczelność okien, drzwi, ścian i dachu to jeszcze nie wszystko. Ważny jest sam system ogrzewania. A jest w czym wybierać, rynek bowiem oferuje ich wiele. Można zamontować w domu ogrzewanie podłogowe, kominek lub tradycyjne kaloryfery.

O ile właściciele prywatnych domów mogą tutaj naprawdę zaszaleć, o tyle lokatorzy budynków wielorodzinnych zwykle ogrzewają mieszkania tradycyjnymi kaloryferami. Ale i w tym wypadku można mieć oszczędne ogrzewanie. Wystarczy właściwie regulować temperaturę grzejnika (zwykle za pomocą pokrętła zamontowanego na nim). Kiedy domownicy są obecni, zwiększamy stopień grzania (zwykle wystarczy 3. poziom). A jeśli wychodzimy na kilka godzin, to spokojnie można ustawić termostat na poziom 1. Kiedy tylko wyjeżdżamy na dłużej, najlepiej ograniczyć grzanie do 12-15oC (udowodniono, że jest to bardziej ekonomiczne niż wyłączanie i włączanie na przemian). I co ważne, mieszkanie trzeba wietrzyć. Wietrzymy mieszkanie przez ok. 5-10 minut przy wyłączonym kaloryferze. Chodzi o to, by nie wychładzać wnętrza, bo później do ogrzania zimnych ścian zużyjemy więcej energii. Pamiętajmy również, by nie wieszać na kaloryferze mokrych ubrań. Kaloryfer musi być odsłonięty! Jeśli chcemy nawilżyć powietrze, to możemy powiesić specjalne pojemniki z wodą.

To pozwoli utrzymać ciepło w domu:

* termoizolacyjne szyby w oknach

* dobrze zamontowane parapety

* uszczelnione drzwi

* właściwa izolacja dachu

* ocieplone ściany

* regulowanie temperatury we wnętrzu (np. minimalizacja temperatury lub wyłączanie kaloryferów na czas kilkudniowego wyjazdu domowników)

Ewa Teślak, audytor energetyczny

Dobrze izolowane ściany, dachy i podłogi oraz szczelne okna i drzwi gwarantują skuteczne ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie. Tracimy bowiem na nie aż 70 proc. energii potrzebnej w gospodarstwie domowym. Dzięki odpowiedniej, prawidłowo przeprowadzonej termomodernizacji budynku można zmniejszyć zużycie energii na cele grzewcze nawet o 40 proc. W rezultacie daje to nawet dziesięciokrotnie większe oszczędności niż energooszczędne użytkowanie sprzętu RTV i AGD. Decydując się na ocieplenie domu, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Udzieli on informacji, jaki materiał termoizolacyjny i o jakiej grubości należy zastosować, aby rachunki za energię były mniejsze, a nasz dom spełniał warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki. Jednak nawet wtedy gdy dom nie jest dobrze izolowany, możemy ograniczyć zużycie ciepła na cele grzewcze, stosując się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim nie należy używać grzejników jako "szybkiej" suszarki na pranie ani zasłaniać ich meblami i ciężkimi kotarami - wtedy ciepło nie przenosi się właściwie do pomieszczenia.

Ważne jest również uszczelnienie okien. Trzeba jednak zapewnić możliwość ich otwierania, by wietrzyć mieszkanie. Nie należy całkowicie wyłączać ogrzewania podczas nieobecności w domu przez cały dzień. Wystarczy obniżyć temperaturę o 2-30C. Udowodniono, że stała średnia temperatura daje większą oszczędność niż włączanie i wyłączanie ogrzewania na zmianę. Jeśli planujemy dłuższy urlop (np. tygodniowy wyjazd na ferie), obniżmy temperaturę do 12-15 st. C.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki