Pierwsze Dni Ubezpieczonego w ZUS

2012-10-08 4:00

Już od dzisiaj w placówkach ZUS w całym kraju rusza akcja "Dni Ubezpieczonego". Przez 5 dni - od 8 do 12 października - eksperci ZUS będą odpowiadać na pytania ubezpieczonych i wyjaśniać wszystkie wątpliwości. Dla tych, którzy nie będą mogli odwiedzić oddziału ZUS, przewidziane zostały dyżury telefoniczne specjalistów oraz czaty z ekspertami. Specjalnie na to wydarzenie przygotowane zostały materiały informacyjne - ulotki i poradniki.

W drugim tygodniu października na wszystkich ubezpieczonych - pracowników, zleceniobiorców oraz osoby wybierające się do pracy za granicę - czekać będą w oddziałach ZUS specjaliści Zakładu. Odpowiedzą oni na każde pytanie związane z zasadami podlegania ubezpieczeniom społecznym, opłacaniem składek czy korzyściami wynikającymi z bycia osobą ubezpieczoną. Będzie się moż-na także dowiedzieć, w którym państwie powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych osoba wykonująca pracę w krajach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

W trakcie Dni Ubezpieczonego pokazane zostaną także możliwości, jakie daje Platforma Usług Elektronicznych (PUE). Podczas prezentacji będzie można zapoznać się z profilem ubezpieczonego, na którym można m.in. sprawdzić swoje dane identyfikacyjne i adresowe oraz informacje o wysokości składek, które odprowadza pracodawca.

Dodatkowo przygotowano też ulotki dotyczące spraw osób ubezpieczonych, m.in. zasad opłacania składek od osób będących pracownikami czy zleceniobiorcami, moż-liwości podlegania ubezpieczeniom przez nianie czy członkostwa w OFE.

Wszystkie materiały informacyjne oraz szczegółowy harmonogram Dni Ubezpieczonego dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl.

Zadzwoń: warto wiedzieć więcej

Codziennie od godz. 10.00 do 13.00, pod numerem telefonu 22 667 13 13 eksperci Centrali ZUS w Warszawie będą udzielać porad i informacji osobom ubezpieczonym.

8 października 2012 r. - Pracujesz na etat, umowę-zlecenie? Dowiedz się, jakie masz prawa i obowiązki.

9 października 2012 r. - Jesteś nianią? Planujesz urlop wychowawczy? Pobierasz zasiłek macierzyński? Sprawdź, jakie masz prawa.

10 października 2012 r. - Pracujesz za granicą? Dowiedz się, w jaki sposób podlegasz ubezpieczeniom społecznym.

11 października 2012 r. - Twoje konto i subkonto w ZUS. Dowiedz się, dlaczego warto mieć wgląd w konto ubezpieczonego w ZUS.

12 października 2012 r. - Pracujesz na etat, ale chcesz równocześnie prowadzić biznes? Sprawdź, co musisz wiedzieć o składkach.

Każdego dnia: jak zalogować się i jak korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS - pue.zus.pl.

ABC świadomego ubezpieczonego

1. Sprawdź, czy pracodawca (zleceniodawca) zgłosił Cię do ubezpieczeń społecznych. Jeżeli tego nie zrobił, a zachorujesz lub będziesz miał wypadek w pracy, możesz mieć problem z otrzymaniem świadczeń z ZUS.

2. Sprawdź, czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli tego nie zrobił, nie będziesz mógł korzystać z publicznej opieki zdrowotnej, nie otrzymasz też recepty na leki refundowane.

3. Zadbaj o zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego Twoich najbliższych -współmał-żonka i dzieci - jeżeli nie mają innego tytułu do ubezpieczenia. Jeżeli nabędą samodzielnie prawo do ubezpieczenia, pamiętaj, by ich wyrejestrować.

4. Jeżeli Twoje dane identyfikacyjne, adresowe lub ewidencyjne uległy zmianie, poinformuj o tym swojego pracodawcę, a jeśli pracodawca już nie istnieje, zgłoś zmianę za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych - pue.zus.pl.

5. Sprawdź, czy pracodawca odprowadza za Ciebie składki od właściwej podstawy, czy nie zaniża jej. Składki od niższego wynagrodzenia niż faktycznie otrzymujesz to niższe świadczenia dziś (zasiłek chorobowy lub macierzyński) oraz w przyszłości (emerytura lub renta).

6. Pamiętaj, że powinieneś wybrać Otwarty Fundusz Emerytalny. Nie czekaj na losowanie członkostwa OFE, sam decyduj o swoich pieniądzach.

7. Bez wychodzenia z domu możesz zapoznać się z danymi zapisanymi na Twoim indywidualnym koncie w ZUS. Sprawdź to sam na Platformie Usług Elektronicznych - pue.zus.pl.

8. Dzięki dostępowi do konta ubezpieczonego w portalu pue.zus.pl, możesz na podstawie zgromadzonych tam danych i prognozowanych przez Siebie przyszłych dochodów wyliczyć wysokość hipotetycznej emerytury.

9. Jeśli pracujesz za granicą, sprawdź, w którym kraju powinieneś być ubezpieczony.

10. Pamiętaj, że ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jeśli przestaniesz pracować, możesz kontynuować dobrowolnie. Dzięki temu będziesz miał wyższe świadczenie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki