Podano prawdę o szczepieniach na COVID 19 w Polsce. Nie ma żadnych wątpliwości

i

Autor: SHUTTERSTOCK Podano prawdę o szczepieniach na COVID 19 w Polsce. Nie ma żadnych wątpliwości

Podano prawdę o szczepieniach na COVID 19 w Polsce. Nie ma żadnych wątpliwości

2022-03-18 17:34

Szczepienia przeciw COVID-19 wywoływały w Polsce przez długi czas dużo emocji. Ministerstwo zdrowia ujawniło właśnie najnowsze dane na ten temat. Czy szczepienia są skuteczne? Ile osób zaraziło się po przyjęciu dwóch dawek szczepionki? Teraz już na pewno nie ma żadnych wątpliwości.

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają w Polsce od końca grudnia 2020 roku. Do tej pory w naszym kraju w pełni zaszczepione przeciw COVID-19, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 22 304 332 osób. To i tak ciągle mało w porównaniu do innych krajów na świecie. Od wielu miesięcy pojawiało się pytanie czy szczepionki chronią przed zakażeniem? W piątek (18 marca) ministerstwo zdrowia podało dane, które rozwiewają wszystkie wątpliwości. - Zaledwie 6,75% w pełni zaszczepionych zostało zakażonych - zdradził resort zdrowia na twitterze.

Czytaj też: Minister zdrowia o zniesieniu noszenia maseczek. Od 1 kwietnia KONIEC z maseczkami? Jasna deklaracja

Ministerstwo zdrowia podało, że od rozpoczęcia szczepień w Polsce drugą dawką liczba zakażeń SARS-COV-2 wyniosła 4 310 586, z czego 1 506 321 z nich, czyli 34,94 proc. stanowiły zakażenia wśród osób w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od przyjęcia pełnej dawki.

Wiemy także, jak kształtują się liczby związane ze zgonami osób zaszczepionych. - 15,37% stanowiły osoby zaszczepione - przekazało MZ.

W ostatnich tygodniach pandemia koronawirusa w Polsce przyhamowała. W piątek (18 marca) podano, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 11 660 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia. Niestety zmarło 107 osób. Od początku pandemii wykryto w Polsce 5 875 072 przypadków. Tragiczny jest bilans zgonów. W naszym kraju zmarło 114 087 osób.

Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pandemia jest coraz mniej groźna. W ostatnich dniach zarekomendował on premierowi zniesienie maseczek od początku kwietnia, a także kwestii kwarantanny.

Sonda
Czy zaszczepiłeś się trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19?
dr Paweł Grzesiowski: Piąta fala nie będzie ostatnią. Covid nigdy nie będzie grypą [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE