Sondaż "SE": Polacy wypowiedzieli się o aborcji. Bardzo złe wieści dla PiS

2021-02-16 7:14
Julia Przyłębska
Autor: Stanisław Kowalczuk

Politycy spierają się tam, gdzie Polacy są jednomyślni. Pokazuje to najnowszy sondaż „Super Expressu”, z którego wynika, że zdecydowana większość Polaków jest przeciwna odejściu od tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 r. Nowe stanowisko w tej sprawie ogłosi w tym tygodniu Platforma Obywatelska, której kierownictwo chce liberalizacji prawa do aborcji, mocno ścierając się z konserwatywnym skrzydłem w partii.

W październiku TK orzekł, że dotychczasowe przepisy zezwalające na przerywanie ciąży w wypadku ciężkiego uszkodzenia płodu są nielegalne. Wywołało to falę strajków kobiet w całym kraju. Niedawno Trybunał kierowany przez nominowaną przez PiS Julię Przyłębską (62 l.) opublikował uzasadnienie wyroku, co znów spowodowało wiele protestów. 

– Ten kompromis to jedno z największych osiągnięć liberalnej demokracji w Polsce i wciąż jest popierany przez większość społeczeństwa. Dlatego powinno się go bronić za wszelką cenę – komentuje politolog prof. Kazimierz Kik (74 l.). Bronić 28-letniego prawa nie ma zamiaru kierownictwo PO, które nieoficjalnie opowiada się za aborcją na życzenie do 12. tygodnia ciąży. Ostateczne stanowisko partii poznamy najprawdopodobniej już jutro. 

Zwolennicy aborcji na żądanie w Polsce wciąż są w mniejszości. Jednak, jak wynika z naszego sondażu, zgadzamy się z obowiązującymi obecnie przepisami w dwóch przypadkach. Za zalegalizowaniem aborcji, jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu, opowiada się 81 proc. Polaków; za usunięciem ciąży w razie zagrożenia życia matki jest 86 proc. ankietowanych.     

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 29 stycznia – 1 lutego 2021 r. na próbie 1081 dorosłych Polaków.

>>>WIĘCEJ W TEMACIE:

>Protesty kobiet zaszkodzą partii Kaczyńskiego?! Sondaż "SE" nie pozostawia złudzeń!

>Nowy sondaż. PiS w dół, ale Kaczyński ma powody do radości

>Kompromis plus. Stanowisko PO w sprawie dopuszczalności aborcji rodzi się w bólach

Skandal w IPN
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE