Południe Polski zagrożone powodzią. Alarm powodziowy w Krakowie, Bochni i Oświęcimiu

2010-09-01 13:00

Powodzianie w południa kraju jeszcze nie zdążyli podnieść się po kataklizmie z mają i czerwca, a już drżą przed kolejną powodzią. Padające nieprzerwanie od kilku dni deszcze spowodowały gwałtowny wzrost poziomy wody w rzekach. Stany alarmowe ogłoszone w kilku gminach Małopolski i Śląska. Na Dolnym Śląsku wystąpiły lokalne podtopienia.

Z siłami natury nikt nie wygra. Pokrzywdzeni w dwóch powodziach mieszkańcy południowej Polski z niepokojem patrzą w niebo na chmury, które przynoszą ulewne opady. Poziom wody w Wiśle i Odrze podnosi się w zastraszająco szybkim tempie.

Przeczytaj koniecznie: Czy będzie powódź: Kraków, Opole, Bielsko-Biała, Częstochowa zagrożone?

Mniejsze rzeki już wylały albo grożą wylaniem. Na razie do lokalnych podtopień doszło tylko na Dolnym Śląsku. Woda w wielu zbiornikach doszła do stanu ostrzegawczego, a w Małopolsce nawet do alarmowego. Alarm powodziowy ogłoszono reż na Śląsku. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że opady ustąpią najwcześniej w piątek.

Jak wygląda sytuacja powodziowa po ulewach na południu Polski?

Woj. małopolskie
Alarm przeciwpowodziowy w 7 miastach i gminach. Są to gminy: Skawina, Kłaj, Pcim, Łapanów, Bochnia oraz miasta Bochnia i Oświęcim. W Krakowie, 7 gminach i 2 powiatach ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe. Stany alarmowe na rzekach przekroczone są w 10 miejscach m.in.w zlewniach Skawy, Raby, Dunajca i Ropy, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły, stany ostrzegawcze w 11.

Na Wiśle w miejscowości Smolice stan ostrzegawczy jest przekroczony o 114 cm, a w dzielnicy Kraków-Bielany - o 130 cm.

Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: krakowskim, myślenickim, suskim, wadowickim, chrzanowskim i bocheńskim. Tam wystąpiły lokalne podtopienia piwnic, gospodarstw, łąk i pastwisk.

Woj. śląskie
Powyżej stanów alarmowych sięgają  wody w zlewniach Małej Wisły, Przemszy, Soły .W zlewni Wisły przekroczenie stanu alarmowego odnotowano w 11 miejscach, a przekroczenie stanów ostrzegawczych w pięciu. W zlewni Odry stan alarmowy został przekroczony na dwóch wodowskazach, a ostrzegawczy na czterech. Gwałtownie podnosi się poziom  rzek Olza i Piotrówka.

Alarm powodziowy obowiązuje w pięciu powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim, cieszyńskim i żywieckim oraz w Bielsku Białej, podaje Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody.
Strażacy pracują przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych m.in. w Dankowicach koło Bielska-Białej, bo stale podnosi się poziom w Wiśle i jej dopływach. Zalanie groziło Kaniówkowi Dankowskiemu.

Sytuacja poprawia się natomiast na Śląsku Cieszyńskim i w okolicach Wadowic.

Strażacy wypompowywali wodę z piwnic domów w Bielsku-Białej, Wilkowicach, Bystrej Śląskiej, Rybarzowicach, Jasienicy i Czchowicach-Dziedzicach.

Woj. dolnośląskie
Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzono w gminie i mieście Bardo, przez które przepływa Nysa Kłodzka. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 16 wodowskazach w regionie, zaś alarmowe na 6.

Po długotrwałych ulewach podniósł się stan wód w dolnośląskich rzekach. W gminie Radków już wczoraj ogłoszono alarm powodziowy. Z brzegów wystąpiła rzeka Ścinawka i rozlała się na okoliczne pola. Podtopionych zostało ok. 30 gospodarstw.

Woj. świętokrzyskie
Powyżej stanów ostrzegawczych wzrasta poziom wód w zlewniach Nidy, Czarnej Staszowskiej i Kamiennej, a także na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły.

Woj. podkarpackie
Rośnie poziom rzek po intensywnych opadach w zlewniach Wisłoka, Wisłoki i Sanu, ale nigdzie nie został przekroczony stan ostrzegawczy.  

Patrz też: Małopolskie: Ciągle pada, rośnie zagrożenie powodzią

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki