Pomóżmy dzieciom takim, jak 8-miesięczna Omara – apeluje ŁUKASZ NOWICKI, znany aktor i Ambasador Dobrej Woli UNICEF

i

Autor: UNICEF/El Tanbouli-Jabłońska/F11-Studio

Pomóżmy dzieciom takim, jak 8-miesięczna Omara – apeluje ŁUKASZ NOWICKI, znany aktor i Ambasador Dobrej Woli UNICEF

2019-12-09 0:00

Łukasz Nowicki, który od dziewięciu lat wspiera działania organizacji, był z misją UNICEF Polska w Nigrze, w Afryce. To była bardzo trudna wizyta. – Sam jestem ojcem i widok umierających z głodu dzieci bardzo mnie poruszył. Poznałem m.in. malutką Omarę, która w wieku 8 miesięcy waży nieco ponad 3 kg! W XXI w. taka sytuacja jest niewyobrażalna! – mówi zrozpaczony Łukasz Nowicki.

Niger to kraj bez dostępu do morza. 80 proc. jego powierzchni stanowią piaski Sahary. Blisko połowa mieszkańców Nigru żyje w skrajnym ubóstwie. Większość z nich to dzieci.

Dzieci umierają z głodu

Obecnie ponad 380 tys. dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na skutek ostrego niedożywienia, a 42 proc. najmłodszych Nigerczyków jest z tego powodu dotkniętych zahamowaniem wzrostu. To jeden z najwyższych wyników na świecie! Poziomy zahamowania wzrostu oraz niedożywienia nie zmieniają się od pięciu lat. Szacuje się, że w obliczu powolnego rozwoju gospodarczego oraz gwałtownego przyrostu populacji kraju liczba dzieci dotkniętych zahamowaniem wzrostu podwyższy się do 2,3 mln w 2025 r. Ponad dwie trzecie dzieci poniżej piątego roku życia (73 proc.) ma objawy anemii, co wskazuje nie tylko na niedobór żelaza, ale także innych niezbędnych składników potrzebnych do przetrwania i rozwoju. Głód to nie tylko cierpienie. Zahamowanie wzrostu wpływa na wzrost dziecka, ale ma także wpływ na osłabienie funkcji poznawczych, gorsze wyniki w nauce, co przekłada się w przyszłości na niższe zarobki w wieku dorosłym czy niższą produktywność, a także zwiększone ryzyko śmierci oraz chorób przewlekłych. Czyli koło się zamyka.

Pomóżmy dzieciom takim, jak 8-miesięczna Omara – apeluje ŁUKASZ NOWICKI, znany aktor i Ambasador Dobrej Woli UNICEF

i

Autor: UNICEF/El Tanbouli-Jabłońska/F11-Studio Dzieci w Nigrze umierają z głodu i naprawdę potrzebują naszego wsparcia. Jak pomóc? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/niger i przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie – apeluje Łukasz Nowicki. Link: Pomóżmy dzieciom takim, jak 8-miesięczna Omara – apeluje ŁUKASZ NOWICKI, znany aktor i Ambasador Dobrej Woli UNICEF

UNICEF niesie pomoc

UNICEF wraz z partnerami niesie w Nigrze pomoc żywnościową. Organizacja nieustannie monitoruje oraz analizuje sytuację w Nigrze. UNICEF współpracuje także z organizacjami społecznymi w dostarczaniu pomocy. Leczenie ostrego niedożywienia jest prowadzone na terenie całego kraju i rocznie obejmuje ponad 400 tys. dzieci. Do ubogich trafia kompleksowa pomoc żywnościowa, medyczna i wodno-sanitarna. Są to interwencje o wysokiej skuteczności, jednak prowadzone są na zbyt małą skalę, aby zmienić krajowe statystyki. Rodzicom i opiekunom UNICEF zapewnia poradnictwo w zakresie żywienia niemowląt i małych dzieci. Dwa razy do roku organizacja przeprowadza kampanię, w trakcie której dzieci otrzymują witaminę A, matki – żelazo oraz kwas foliowy. Walczy się z pasożytami. Dzięki wsparciu technicznemu oraz finansowemu od UNICEF udało się wyszkolić ponad 15 tys. lokalnych wolontariuszy oraz ponad 5500 grup wsparcia dla matek zajmujących się udzielaniem porad w zakresie praktyk żywieniowych małych dzieci. Grupy działają w ponad 6500 miejscowościach. Przeprowadzono także szkolenia dla 1000 pracowników opieki medycznej. UNICEF przeprowadził ocenę 40 szpitali w czterech regionach. Niestety, sytuacja jest fatalna. Na razie przeszkolono 175 pielęgniarek w 6 szpitalach położniczych w zakresie prawidłowego sposobu karmienia piersią.

1. NIEWŁAŚCIWE ŻYWIENIE

Tylko 6 proc. dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy ma prawidłową dietę, a tylko 23 proc. niemowląt jest karmionych wyłącznie piersią, co stanowi najlepszy pokarm w ich wieku. Dostęp do różnorodnego pożywienia jest w Nigrze problematyczny. Mimo że zahamowanie wzrostu dotyka głównie dzieci z najuboższych rodzin, to problem też występuje także wśród rodzin o średnich i wysokich dochodach.

2. NAWRACAJĄCE INFEKCJE ORAZ ZABURZENIA PRACY JELIT

Choroby takie jak malaria, biegunka oraz ostre zakażenie dróg oddechowych są wszechobecne. Dostęp do opieki medycznej jest bardzo trudny ze względu na warunki geograficzne (ok. 50 proc. mieszkańców jest oddalona o ponad 5km od najbliższej placówki służby zdrowia). Jakość opieki medycznej jest zła.

3. SŁABY DOSTĘP DO CZYSTEJ WODY ORAZ URZĄDZEŃ SANITARNYCH

Niewłaściwe praktyki higieniczne, ograniczony dostęp do czystej wody i sanitariatów skutkują zaburzeniami pracy jelit, co w konsekwencji może prowadzić do przewlekłej niezdolności wchłaniania składników odżywczych z pożywienia.

4. NIEDOŻYWIENIE NOWORODKÓW

Aż 18 proc. dzieci w Nigrze już rodzi się niedożywionych. Jest to spowodowane słabym zdrowiem i niedożywieniem matek.

5. NIEODPOWIEDNIA OPIEKA

Rodzice i opiekunowie często nie mają odpowiedniej wiedzy lub umiejętności niezbędnych do zapewnienia dzieciom odpowiedniej opieki.

KAŻDY MOŻE POMÓC

– Dzieci w Nigrze umierają z głodu i naprawdę potrzebują naszego wsparcia. Jak pomóc? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/niger i przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie – apeluje Łukasz Nowicki. – Liczy się każda pomoc. Bez ciebie wsparcie dla takich dzieci jak malutka Omara nie będzie możliwe. Albo my, albo nikt!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki