Profilaktyka 40 PLUS. Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych

i

Autor: Shutterstock

Profilaktyka 40 PLUS. Skorzystaj z bezpłatnych badań profilaktycznych

2021-09-27 0:00

Profilaktyka 40 PLUS” to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich, którzy ukończyli 40. rok życia.

Warto z niego skorzystać, bo wiele chorób, jak np. nowotwory, czy choroby układu krążenia w swoim początkowym stadium rozwoju nie dają niepokojących objawów. Można je wcześnie wykryć dzięki prostym badaniom. W ten sposób unikniemy długotrwałego, bolesnego leczenia, a czasem nieskutecznej terapii, która jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Bezpłatne badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” można wykonać w ponad 14 0 0 placówkach w całej Polsce.

Z powodu pandemii w ubiegłym roku znacznie mniej osób wykonało badania profilaktyczne. Dlatego Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadziły program badań profilaktycznych „Profilaktyka 40 PLUS”.

Aby z większyć dostępność do lekarzy specjalistów zostały także zniesione limity przyjęć do poradni specjalistycznych. Program Profilaktyka 40 PLUS i wizyty u specjalistów bez limitów to fundamentalne elementy Polskiego Ładu w ochronie zdrowia

Jak skorzystać z programu

Jeśli logowałeś się już lub możesz zalogować się na swoje internetowe Konto Pacjenta (aby się zalogować potrzebujesz profi lu zaufanego)

1. WYPEŁNIJ ANKIETĘ

Gdy zalogujesz się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, wejdź w zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Ankiety” i wypełnij online ankietę. Twoje odpowiedzi pozwolą odpowiednio dobrać listę badań laboratoryjnych. Na koniec sekcji pytań kliknij „Dalej”, uzyskasz porady zdrowotne dla siebie.

2. ZATWIERDŹ BADANIA I WYSTAW SOBIE SKIEROWANIE

Na koniec zatwierdzasz wybrane dla ciebie badania laboratoryjne. Otrzymasz wówczas elektroniczne skierowanie. Nie musisz go drukować. Dostaniesz informację o nim na podany przez ciebie na Internetowym Koncie Pacjenta numer telefonu lub e-mail. Twoje e-skierowanie na badania będzie dostępne w systemie po dwóch dniach roboczych.

3. SKORZYSTAJ Z BADAŃ

Zgłoś się do jednej z uczestniczących w programie placówek medycznych z dokumentem tożsamości z numerem PESEL. Takich miejsc jest już ponad 1400 w całej Polsce. Ich aktualną listę znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl.

4.ODBIERZ WYNIKI BADAŃ

Wyniki możesz otrzymać w placówce, w której wykonałeś badania.

Zróbmy badania profilaktyczne. To nie jest duży kłopot!

Dr Michał Chudzik, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, koordynator programu „Stop-COVID”:

Z powodu pandemii pacjenci często unikali placówek medycznych z obawy przed zakażeniem koronawirusem. My, jako medycy, również mamy to poczucie, że ta opieka nie była taka, jaka powinna być. A czas dla profi laktyki ucieka bezpowrotnie. W sprawie ochrony przed chorobami cywilizacyjnymi, układu sercowo-naczyniowego czy chorobami nowotworowymi nie możemy pozwolić sobie na żadne opóźnienia. Czas w leczeniu tych chorób bardzo duże znaczenie. Badania profi laktyczne sprawiają, że zapala nam się czerwone albo żółte światło. Czerwone oznacza chorobę, zaś żółte – wykrycie zagrożenia chorobą. To dwustopniowe, bardzo korzystne działanie tych badań. Bardzo często nie mamy jeszcze żadnych objawów, a wykrycie żółtego światła pozwala nam podjąć działania, które sprawią, że do groźnych chorób nie dojdzie. Na przykład sam podwyższony cholesterol nie jest chorobą, ale w perspektywie najbliższych lat może doprowadzić do udaru czy do zawału serca. Podobnie wysoki poziom cukru – cukrzyca jest chorobą straszliwą. Nie boli, ale – niczym nowotwór – niszczy organizm w sposób podstępny. Badania profi laktyczne są szczególnie istotne właśnie teraz, w dobie pandemii COVID-19. Od półtora roku zajmuję się chorymi po tej chorobie, zwłaszcza tymi, którzy mieli tzw. domowy przebieg. Wydaje się, że te osoby były wcześniej zdrowe. Oglądamy ich wyniki i widzimy, że 30 proc. tych osób ma podwyższony poziom cukru, 50 proc. – podwyższony poziom cholesterolu, prawie 50 proc. – nadciśnienie tętnicze. Trudno powiedzieć, czy to COVID-19 spowodował pogorszenie wyników, jednak dzięki badaniom po tym nieszczęściu jakim jest choroba wywołana przez koronawirus, wykrywamy takie nieprawidłowości. Zachęcam: zróbmy te badania profi laktyczne. To nie jest duży kłopot!

Jakie badania można wykonać

W programie „Profi laktyka 40 PLUS” są trzy pakiety badań diagnostycznych.

PAKIET BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH DLA KOBIET:

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profi l lipidowy,
 • stężenie glukozy we krwi,
 • AlAT, AspAT, GGTP,
 • poziom kreatyniny we krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • poziom kwasu moczowego we krwi,
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

PAKIET BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH DLA MĘŻCZYZN:

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
 • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profi l lipidowy,
 • stężenie glukozy we krwi,
 • AlAT, AspAT, GGTP,
 • poziom kreatyniny we krwi,
 • badanie ogólne moczu,
 • poziom kwasu moczowego we krwi,
 • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
 • PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

PAKIET BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH WSPÓLNY DLA KOBIET I MĘŻCZYZN:

 • pomiar ciśnienia tętniczego,
 • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI),
 • ocena miarowości rytmu serca.

BADANIA POLECAM KAŻDEMU, Katarzyna (48 l.): – Moja młodsza siostra zachorowała na raka. Teraz już wiem, że każdemu może się to zdarzyć. Badam się regularnie.

Katarzyna

i

Autor: materiały prasowe

GROZI MI CUKRZYCA! Roman (55 l.): – Wydawało mi się, że jestem zdrowy, a okazało się, że mam wysoki poziom cukru we krwi i grozi mi cukrzyca.

Roman

i

Autor: materiały prasowe

PARTNEREM MATERIAŁU JEST

Zbadaj się po czterdziestce

i

Autor: materiały prasowe