Przenieś firmę do chmury

i

Autor: Shutterstock

Przenieś firmę do chmury

2022-07-01 0:05

Praca w chmurze jest nie tylko łatwiejsza i szybsza niż praca polegająca na przesyłaniu danych w sposób tradycyjny, ale także bezpieczniejsza. Pamiętaj, że pliki i dane w chmurze są chronione hasłem oraz mogą być zabezpieczone przez dodatkowe mechanizmy, co oznacza, że w przypadku, gdy np. firmowy komputer zostanie zniszczony lub skradziony, dane wciąż będą bezpieczne. Przeczytaj nasz poradnik, który powstał wraz z ekspertami PKO Banku Polskiego.

Czym jest chmura? Chmura nazywana jest też chmurą obliczeniową, chmurą internetową lub cloudem. To sieć połączonych ze sobą serwerów, w ramach której wszyscy pracownicy firmy mogą korzystać z udostępnianych przez usługodawcę (właściciela chmury) rozwiązań. Są to m.in. przestrzeń dyskowa, skrzynka mailowa, komunikatory internetowe, edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne i inne. Masz do nich dostęp bezpośrednio z przeglądarki internetowej. Dostęp do chmury jest całodobowy i nie wymaga od użytkowników instalowania na swoich urządzeniach żadnych dodatkowych programów. Można korzystać z chmury publicznej, prywatnej, hybrydowej lub zdecydować się na środowisko wielochmurowe.

RODZAJE CHMUR

1. Chmura publiczna

To element globalnej (światowej) sieci. Serwery należą do zewnętrznych dostawców usług (np. Google czy Microsoft). Z takich rozwiązań często korzystają małe firmy, bo możliwość korzystania z publicznych rozwiązań chmurowych gwarantuje im dostęp do indywidualnie dopasowanych narzędzi IT, a nie pociąga za sobą nadmiernych kosztów. Do zalet korzystania z chmury publicznej zalicza się:

 • wyeliminowanie wydatków związanych z budową własnych serwerowni,
 • rezygnację z zatrudnienia specjalistów IT,
 • oszczędności finansowe - nie ma nowej infrastruktury, którą należałoby utrzymywać w dobrym stanie.

W dużych firmach często powstają chmury prywatne.

2. Chmura prywatna

Chmura prywatna wymaga administrowania wewnętrznego lub przez firmę zewnętrzną tej usługi. Mówimy wówczas o środowisku on-premise. On-premise, skracane też czasem do „on-prem”, to lokalne środowisko informatyczne, obsługiwane przez wewnętrzny dział IT lub firmę zewnętrzną (outsourcingową). Łączy się z dzierżawą lub kupnem maszyn oraz (najczęściej) budową i utrzymaniem własnej infrastruktury – oprogramowania, sieci oraz pomieszczenia serwerowni, zapewniającej odpowiednie warunki dla maszyn. W tym przypadku obejmuje ona udostępnianie przestrzeni chmurowej na wyłączność jednej firmy w jej wewnętrznej sieci. Czyli firma nie współdzieli chmury z innymi firmami. Do zalet chmury prywatnej zalicza się:

 • większą kontrolę nad zasobami,
 • większe bezpieczeństwo danych,
 • większą możliwość dostosowywania aplikacji i infrastruktury.

3. Chmura hybrydowa

To infrastruktura informatyczna, w której firma korzysta z co najmniej jednej chmury publicznej oraz co najmniej jednej chmury prywatnej. Do zalet chmury hybrydowej zalicza się:

 • można podzielić dane i przechowywać oraz udostępniać je na chmurze publicznej bądź prywatnej. Wszystko w zależności od potrzeb firmy i mając na uwadze bezpieczeństwo tych danych,
 • można korzystać z bezpieczeństwa własnej infrastruktury, ale jednocześnie tworzyć indywidualnie dopasowane narzędzia IT w chmurze publicznej, a także korzystać z innych korzyści, które ta chmura daje.

4. Środowisko wielochmurowe

Jeśli w skład infrastruktury wchodzi więcej niż jedna chmura publiczna, mówimy już o środowisku wielochmurowym (multi-cloud).

Do jego zalet zalicza się:

 • nie jesteś zależny od jednego dostawcy usług, co zapewnia większą stabilność systemu i zapobiega skutkom ewentualnej awarii infrastruktury,
 • możesz wykorzystywać najbardziej pasujące ci rozwiązania czerpiąc je od różnych dostawców.

DO CZEGO WYKORZYSTAĆ ROZWIĄZANIA CHMUROWE

Rozwiązania chmurowe umożliwiają dostęp do wielu usług i narzędzi, dzięki którym możesz:

 • przechowywać pliki firmowe na dysku w chmurze - dzięki temu dostęp do nich może mieć każdy pracownik, z każdego urządzenia, o każdej porze i w każdym miejscu na świecie,
 • zespołowo edytować dokumenty tekstowe, graficzne, prezentacje itp. - wprowadzać na bieżąco zmiany, które zapisują się automatycznie i widzą je wszyscy użytkownicy pracujący nad danym dokumentem,
 • tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie danych,
 • tworzenie stron www w chmurze,
 • tworzenie aplikacji w chmurze.

W odróżnienia od firmowej serwerowni, zasoby chmurowe są niemal nieograniczone. Dlatego podczas pracy możesz wykorzystywać tyle miejsca oraz mocy, ile jest ci akurat potrzebne. Pracując w chmurze nie musisz się więc obawiać zbyt małej pojemności dysku czy skrzynki mailowej we własnym komputerze, co mogłoby uniemożliwić np. przesyłanie dużych plików i zespołową pracę nad ich obróbką.

ILE KOSZTUJE CHMURA

Koszt zależy od rodzaju usług chmurowych, z których korzystasz. Twórcy platform proponują rozwiązania w pakietach różniących się zakresem dostępnych funkcji (starter, standard, plus) i ceną za jedną licencję (jedno konto = jeden użytkownik) za miesiąc - waha się ona od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Co znajdziesz w chmurze

Chmura składa się z:

– SaaS, czyli Software as a Service – polega na udostępnianiu przez internet oprogramowania bez konieczności instalowania go na dysku komputera. Dostawca usługi dba o jego aktualizację i poprawność działania.

– IaaS, czyli Infrastructure as a Service – dostawca zapewnia ci infrastrukturę, np. miejsce na serwerach (oferuje odpowiednią przestrzeń na swoich urządzeniach). Przestrzeń tę zawsze możesz powiększyć, gdy rosną twoje potrzeby, np. twój sklep internetowy.

– PaaS, czyli Platform as a Service – dostawca usługi oferuje wirtualne środowisko pracy składające się z różnych programów, aplikacji itp. Np. programista nie musi kupować licencji różnych programów, może stworzyć aplikację na dowolnym sprzęcie używając przeglądarki internetowej. Całe zaplecze jest w chmurze.

Więcej informacji przydatnych dla przedsiębiorców znajdziesz na stronie www.Bankomania.pkobp.pl/firma

Partnerem materiału jest PKO BANK POLSKI