Rachunek za prąd. Za co płacisz?

2022-01-21 9:04
Rachunek za prąd ZA CO PŁACISZ? otwierające zdjęcie
Autor: Shutterstock

Za podwyżki cen prądu nie są odpowiedzialne firmy energetyczne, które przesyłają ci rachunki! Rzeczywisty koszt energii elektrycznej to tylko ok. połowy przeciętnego rachunku za prąd. Aż trudno w to uwierzyć, ale 59 proc. ceny energii elektrycznej pochłaniają koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Marża sprzedawców to tylko ok. 1 proc.

Zewsząd słychać straszenie podwyżkami. Jednak nie warto martwić się na zapas wysokimi rachunkami za prąd. Tak, to prawda, że zdrożeje również energia elektryczna, i to o 24 proc. Jednak mimo tej podwyżki statystyczne gospodarstwo domowe za energię w pierwszych miesiącach 2022 r. zapłaci tylko 6 zł miesięcznie więcej! To dzięki tarczy antyinflacyjnej przygotowanej przez rząd. Podwyżka ceny prądu nie będzie więc tak dotkliwa.

O co chodzi z uprawnieniami do emisji CO2

Unia Europejska ustala limit ilości CO2, który może być emitowany do atmosfery przez państwa członkowskie. Za każdą tonę CO2, którą dana firma emituje, musi przedstawić uprawnienie do emisji. To rodzaj talonu, który trzeba kupić. Specjalnie powołane instytucje przydzielają zakładom produkcyjnym (np. elektrowniom czy ciepłowniom) takie talony, czyli uprawnienia. Sprzedaż uprawień do emisji dwutlenku węgla jest prowadzona w Europie od prawie 15 lat. Za organizację całego handlu odpowiada Komisja Europejska – najważniejszy organ wykonawczy Unii Europejskiej. Pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji trafiają do budżetów poszczególnych państw członkowskich i przynajmniej w połowie są przeznaczane m.in. na inwestycje sprzyjające redukcji emisji gazów cieplarnianych czy system wsparcia dla odbiorców wrażliwych. Niestety, w ciągu jednego roku ceny uprawnień, które muszą płacić polskie elektrownie, drastycznie wzrosły – z 30 do 90 euro za tonę emisji CO2. A to przekłada się na kilkanaście procent wzrostu cen prądu.

Rachunek za prąd ZA CO PŁACISZ? grafika
Autor: Materiały prasowe

Postaraj się o dodatek osłonowy

Na szczęście wzrost cen energii nie będzie tak dotkliwy, jakby się mogło wydawać. Mimo 24 proc. podwyżki, za I kwartał 2022 r. statystyczne gospodarstwo domowe zapłaci tylko 6 zł miesięcznie więcej. Wszystko dzięki tarczy antyinflacyjnej przygotowanej przez rząd. Sprawi ona, że koszty podwyżek w polskich domach zostaną zredukowane na początku roku o ok. 70 proc. Średnio zaś, w całym roku, przeciętne gospodarstwo domowe (grupa taryfowa G11, 1,8 MWh zużycia) będzie płaciło rachunki wyższe o ok. 21 zł. Warto postarać się też o dodatek osłonowy – w zależności od dochodu, źródła ogrzewania i liczby osób w gospodarstwie domowym, możesz otrzymać nawet 1437,50 zł rocznie! Warto się pospieszyć. Aby otrzymać pierwsza ratę już w marcu, wniosek należy złożyć do końca stycznia. Kto się spóźni, ale zdąży przed końcem października, otrzyma środki do 2 grudnia 2022 r.

Rachunek za prąd ZA CO PŁACISZ? 1
Autor: Shutterstock

Jak zmniejszyć rachunek za prąd

Ceny energii elektrycznej będą nadal rosły. Nie masz na to wpływu. Jednak stosując kilka prostych zasad, możesz zmniejszyć swoje rachunki za prąd.

1. SPRAWDŹ SWOJĄ TARYFĘ

Być może znacznie mniej płacisz za prąd zużywany w nocy i w weekendy. Warto więc na ten czas zaplanować np. pranie i inne czynności, które pochłaniają dużo prądu. Informację o rodzaju taryfy znajdziesz na rachunku.

2. ZASTANÓW SIĘ, Z JAKICH URZĄDZEŃ KORZYSTASZ

Przespaceruj się po mieszkaniu i zastanów, z których urządzeń naprawdę korzystasz. Telewizor w drugim pokoju, nieużywany komputer, światło zapalone w całym mieszkaniu, nawet w pustych pokojach czy przedpokoju… Telefon czy tablet się naładowały, ale ładowarka nadal tkwi w gniazdku? Podłączona wciąż zużywa energię, za którą płacisz.

Rachunek za prąd ZA CO PŁACISZ? 2
Autor: Shutterstock

3. PIERZ TYLKO PEŁNĄ PRALKĘ

Włączaj pralkę, dopiero gdy się zapełni. Jeżeli nie ma plam na tkaninach, nie przesadzaj z wysoką temperaturą, dzięki temu zaoszczędzisz energię, a i ubrania mniej się zniszczą.

4. WYŁĄCZAJ BOJLER, PRZYKRĘĆ KALORYFERY

Jeśli korzystasz z bojlera, wyłączaj go, gdy nie potrzebujesz ciepłej wody, np. wychodząc do pracy. Gdy pozostawisz bojler włączony, będzie cały czas niepotrzebnie pracował, tylko zużywając prąd! Kaloryfery przykręć, gdy wychodzisz z domu. Zamykaj drzwi między pomieszczeniami, by ciepło nie uciekało. Nie zasłaniaj niczym grzejników.

5. UWAŻAJ, JAK GOTUJESZ

Gdy wstawiasz czajnik elektryczny, by ugotować wodę na herbatę, wlewaj do niego tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Garnki przykrywaj przykrywkami. Używaj palników dostosowanych do wielkości garnka. Zwróć uwagę, by garnki miały czyste dno – będzie lepsze przewodzenie ciepła. Gdy pieczesz, wstawiaj do piekarnika jednocześnie mięso i warzywa np. ziemniaki, by nie zużywać za dużo prądu. W niektórych piekarnikach można już jednocześnie piec mięso i ciasto, a zapachy wzajemnie się nie przenikają. Weź to pod uwagę, kupując nowy sprzęt, albo korzystaj, jeśli już masz taką możliwość.

Rachunek za prąd ZA CO PŁACISZ? 3
Autor: Shutterstock

6. KUPUJ ENERGOOSZCZĘDNE SPRZĘTY

Kupując nowe sprzęty, zwracaj uwagę na ich klasę energetyczną. Inwestycja w droższą lodówkę czy pralkę, ale o klasie energetycznej A, naprawdę się opłaci!

7. NIE UŻYWASZ? WYŁĄCZAJ Z PRĄDU!

Odłączaj z prądu urządzenia, z których nie korzystasz. Jeśli są do niego podłączone i tak pobierają prąd. Jeżeli nie chcesz się schylać do gniazdka, podłącz listwę antyprzepięciową, by móc to zrobić jednym przyciskiem.

Rachunek za prąd ZA CO PŁACISZ? 4
Autor: Shutterstock

PARTNEREM MATERIAŁU JEST POLSKI KOMITET ENERGII ELEKTRYCZNEJ