Rozbierz swoją choinkę! Dziś święto Ofiarowania Pańskiego, czyli Matki Boskiej Gromnicznej

2014-02-02 9:12

W niedzielę 2 lutego Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia święci się świece gromniczne. Ofiarowanie Pańskie kończy cykl świąt Bożego Narodzenia - to ostatni dzień na rozebranie choinki!

W niedzielę 2 lutego Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, w polskiej tradycji znane jako święto Matki Boskiej Gromnicznej. Tego dnia święci się świece gromniczne.

Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I (zm. 496 r.). Nawiązuje ono do ewangelicznego opisu ofiarowania Jezusa, czyli momentu, kiedy 40 dni po narodzinach Jezusa Maryja i Józef zanieśli dzieciątko do świątyni w Jerozolimie, by zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarować je Bogu w hołdzie dziękczynienia za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia.

Zobacz: Filmowe role Niny Andrycz. Taką ją zapamiętamy

Matki Boskiej Gromnicznej zamyka cykl świąt Bożego Narodzenia. W kościołach rozbiera się tego dnia żłóbki, a w domach choinki, przestaje się śpiewać kolędy, kończy się okres wizyt duszpasterskich w domach.

Co ciekawe 2 lutego Kościół obchodzi również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, wprowadzony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku.

Nasi Partnerzy polecają