Rusz szlakiem krzyżackich twierdz

i

Autor: Shutterstock

Senior Warszawski. Rusz szlakiem krzyżackich twierdz

2015-07-13 4:00

Nasz kraj ma bardzo wiele do zaoferowania zapalonym turystom. W lipcu warto wybrać się na przykład szlakiem zamków krzyżackich i obejrzeć inscenizację bitwy pod Grunwaldem.

W sobotę, 18 lipca, na pola pod Grunwaldem (między miejscowościami Stębark i Grunwald) wyjdzie dwa tysiące rycerzy z Polski, Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Znów król Jagiełło dostanie dwa nagie miecze i znów Krzyżacy przegrają. Mimo że znamy zakończenie bitwy, warto obejrzeć to imponujące historyczne widowisko. Warto także ruszyć szlakiem zamków krzyżackich, zaczynając oczywiście od Malborka.

Największy na świecie

Zamek w Malborku to arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. To największy gotycki zespół zamkowy na świecie, o powierzchni około 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych! Uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka.

Stanął na wzgórzu nad Nogatem siedemset lat temu.

Początkowo Krzyżacy wybudowali siedzibę konwentu (Zamek Wysoki). Stała się domem zakonnym i twierdzą, a od XIV wieku stolicą państwa krzyżackiego. Wówczas przystąpiono do budowy nowego zamku o charakterze reprezentacyjnym (Zamek Średni), w skład którego wchodził pałac wielkich mistrzów, wielki refektarz, komnaty gościnne.

W 1457 roku zamek przejął król Kazimierz Jagiellończyk. Przez ponad trzy stulecia zamek pełnił ważne funkcje gospodarcze i polityczne, był arsenałem Rzeczypospolitej, rezydencją władców polskich.Zamek jest udostępniony do zwiedzania. Można też tam obejrzeć rozmaite wystawy, a wśród nich średniowieczne machiny oblężnicze.

Nie tylko Malbork

Okazały gotycki zamek wzniesiony przez Zakon Krzyżacki stoi także w Lidzbarku Warmińskim.

Wzniesiono go na wąskim półwyspie przy ujściu Symsarny do rzeki Łyny. Prowadziło do niego sześć umocnionych bram.

Potężną twierdzę krzyżacką znajdziemy w Gniewie. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów.

W Ostródzie zobaczymy najstarszy zachowany zamek krzyżacki. Inne warte odwiedzenia zamki stoją w: Reszlu, Olsztynie, Bytowie, Kwidzynie, Sztumie, Nidzicy i Kętrzynie. Zamek Ryn zamieniono na luksusowy hotel, ale można go nadal zwiedzać. Zamek był siedzibą komturii, a jednym z pierwszych komturów był Konrad Wallenrod, późniejszy wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego, a także tytułowy bohater powieści poetyckiej Adama Mickiewicza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki