Super Historia - Mocarstwo gospodarcze

2014-07-07 4:00

Fenicja obejmowała tereny dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Lud zamieszkujący te tereny miał niesamowity zmysł ekonomiczny. Fenicjanie smykałkę do interesów łączyli z niezwykłymi umiejętnościami żeglarskimi. Bogaty kraj stał się jednak łakomym kąskiem dla potężnych sąsiadów.

Fenicjanie to zamożny lud, który zamieszkiwał krainę na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zasłynął ze swojej smykałki do handlu, stworzonego przez siebie systemu monetarnego i alfabetu fenickiego.

Fenicja obejmowała tereny dzisiejszego Libanu, zachodniej Syrii i północnego Izraela. Najważniejsze miasta zlokalizowane na tym terenie to Tyr, Sydon, Byblos, Berytos (Bejrut) i Arad. Fenicjanie mieli niesamowity zmysł ekonomiczny. Udało im się stworzyć jedno z najlepiej rozwiniętych gospodarczo państw starożytnych. W VII w. p.n.e. wymyślony przez nich system monetarny zastąpił stosowany wcześniej system wagowy. To znacznie ożywiło handel nie tylko lokalny, ale i na skalę światową. Kontakty z kontrahentami ułatwiał Fenicjanom rozpowszechniony przez nich alfabet fenicki, który przyczynił się do powstania alfabetu greckiego, hebrajskiego i arabskiego.

Przedsiębiorczy lud parał się handlem purpurą, cedrem i wyrobami metalurgicznymi. Smykałkę do interesów łączył z niezwykłymi umiejętnościami żeglarskimi. Fenicjanie organizowali całe wyprawy gospodarcze i kolonizacyjne. Na Gibraltarze zakładali faktorie, czyli osady handlowe. Z pewnością żeglarze feniccy dopłynęli do Madery, Wysp Kanaryjskich, Azorów, a nawet Wysp Zielonego Przylądka.

Pomimo swego zacięcia do interesów nie udało się Fenicjanom wygrać śródziemnomorskiej wojny gospodarczej z Grekami. Bogaty kraj był też łakomym kąskiem dla potężnych sąsiadów - Asyrii (w IX w p.n.e.), Egiptu (w VIII w p.n.e.), Macedonii (w IV w p.n.e.), a później rosnącego w siłę Rzymu (w I w p.n.e.). Ostatecznie w VII w n.e. Fenicja zniknęła z map po podbicu przez Arabów.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki