Telewizja Trwam jednak na multipleksie? "Decyzja na dniach"

2013-07-05 13:24

Już od dwóch lat toczy się walka ojca Tadeusza Rydzyka o miejsce telewizji Trwam na multipleksie telewizji cyfrowej. Czy batalia ta zakończy się ostatecznym sukcesem? Wiele wskazuje na to, że tak. Decyzja w tej sprawie ma zapaść już za kilka dni - pisze "Gazeta Wyboorcza". Czy kolejne, szumnie zapowiadane, marsze w obronie telewizji okażą się zbędne?

KRRiTV nie przyznała koncesji Telewizji Trwam na multipleksie w kwietniu 2011 r. Prawdziwa awantura zaczęła się jednak dopiero pół roku później. Prawicowe media alarmowały m.in. o tym, że Trwam bez tej koncesji nie będzie dostępna w kablówkach (jest to nieprawda).

KRRiT twierdziła, że fundacja o. Rydzyka nie spełniała kryteriów finansowych. Na dodatek większość majątku fundacji pochodzi z pożyczki od zakonu redemptorystów. Na pytanie o warunki spłaty pożyczki rada nie dostała wystarczającej odpowiedzi.

>>> Tadeusz RYDZYK o multipleskie dla TV TRWAM: Nie można czynić takiej krzywdy NARODOWI i KOŚCIOŁOWI

Krzysztof Luft z KRRiTV w rozmowie z gazetą zaznacza, że obecny konkurs "w istotny sposób różni się od tego z poprzedniego". Szanse stacji Rydzyka zwiększają dodatkowo specyficzne zapisy w wymogach konkursu KRRiT. Czytamy w nich, że kanał ma edukować "w zakresie historii i współczesności chrześcijaństwa w duchu nauczania Stolicy Apostolskiej i jedności z Episkopatem Polski". Są to niemal dosłowne zdania z wydanej przez KRRiT koncesji satelitarnej dla... TV Trwam.

O. Rydzyk od przeszło od roku organizuje w całej Polsce (przy wsparciu PiS i prawicowych mediów) demonstracje uliczne i marsze "w obronie wolności słowa" i przeciwko "dyskryminacji Trwam". Za TV Trwam wstawiają się także biskupi. Rada Stała Episkopatu oświadczyła, że "wykluczenie stacji o charakterze religijnym w procesie koncesyjnym narusza zasadę pluralizmu oraz równości wobec prawa".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE