Zmiana czasu na zimowy! Ten weekend będzie dłuższy!

2013-10-26 16:40

Już w ten weekend zmiana czasu! Ma swoje dobre strony – wydłuża nam weekend do 49 godzin. Dzięki temu w nocy z soboty na niedzielę będziemy mogli się porządnie wyspać. Czy wiesz dlaczego zmieniamy czas i ile krajów to robi? Wcale nie aż tak wiele!

Zmiana czasu z letniego na zimowy to dobra wiadomość dla tych, którzy wcześnie wstają. O ile w sobotę, przed zmianą czasu wschód słońca w Warszawie będzie o 7:21, to następnego dnia – po zmianie czasu na zimowy – jasno zrobi się już o 6:23. Niestety, przesunięcie boleśnie skróci nam dzień po południu. Ciemno w niedzielę zrobi się już po 16:16, kiedy to nasza gwiazda schowa się za horyzontem.

To właśnie jest podstawowym powodem zmiany – dzięki niej mamy lepiej wykorzystywać światło dzienne do naszej aktywności. Dzięki temu oszczędzamy prąd, jest też bezpieczniej na drogach - bo dłużej jeździmy przy świetle dziennym.

ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu 2013. Od kiedy i dlaczego zmieniamy czas na zimowy i letni?

Oczywiście, zmiany czasu mają wielu przeciwników. Przede wszystkim dlatego, że kosztują – wiążą się bowiem np. z utrudnieniami w ruchu kolejowym, czy też zmianami w systemach informatycznych. A i oszczędności wydają się sporne. W niektórych rejonach świata wyliczono, że straty przewyższają nawet zyski z przesuwania wskazówek. Dlatego w 2011 Rosja zadeklarowała, że nie będzie już zmieniać czasu. Chwilę potem podobną deklarację podjęła Białoruś.

Na tej mapie widać ile państw zmienia czas, ile zmieniało ale przestało, a ile nie robiło tego nigdy.

zmiana czasu mapa
Autor: Wikimedia Commons

Do czasu letniego wrócimy dopiero 30 marca 2014 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze